Když slonovi zezelená penis, držte se od něj dál

Když slonovi zezelená penis, držte se od něj dál

Představte si, že v africké savaně narazíte na obzvláště velkého slona, který se zvláštně kolíbá, neustále potřásá hlavou a jeho penis je navíc doopravdy velký a divně zelený. Připadá vám to jako skvělá možnost pro natočení zábavného videa přímo z divoké přírody? Pak na to radši rychle zapomeňte.

Velcí sloní samci jsou právem postrachem afrických domorodců. Zcela bezdůvodně dokáží srovnat se zemí menší vesnici a kudy projdou, tam zůstává neuvěřitelná spoušť. Není divu, že se jim vyhýbají i příslušníci vlastního druhu. Souboj dvou sloních samců v říji totiž může v extrémním případě skončit i smrtí z vyčerpání.


Velikost je u slonů na prvním místě

Sloni se mohou dožít více než 70 let a jejich růst se nezastavuje okolo puberty (14.-15. rok) jako u většiny ostatních zvířat, ale může pokračovat až do 50 let. Samci rostou rychleji než samice a podle velikosti lze tedy poměrně přesně určit jejich aktuální věk. Slonice proto dávají při páření přednost dobře urostlým mládencům a ty mladším nechávají bez povšimnutí. Být sloním samcem, museli byste se obejít bez sexu klidně i do 35 roku života. Hrozná představa.

Pohlavně dospělý samec se každý rok pravidelně dostává do období říje. V tuto dobu je velmi agresivní – doslova nabitý testosteronem. Neustále potřásá hlavou, kýve se ze strany na stranu a z penisu mu neustále odkapává odporně páchnoucí moč, která jeho pohlavní orgán dočasně zbarví nazeleno. Samci žijící mimo rodinnou skupinu se snaží aktivně spářit se samicemi. Úspěch mívají ale jen ti největší a nejsilnější, ty ostatní jednoduše dospělí sloni zaženou.

Setkání dvou slonů v říjí bývá skutečně divoké. Bojují spolu často až do samého vyčerpání. Součástí zápasu je bití choboty, strkání a v neposlední řadě také házení klád a stromů, které zápasníci jednoduše vyrvou ze země i s kořeny. Vítěz pak poraženého často pronásleduje ještě několik kilometrů – pokud není sám až příliš vyčerpán. V horkém africkém podnebí mohou podobné zápasy skončit i dehydratací a smrtí obou zúčastněných.

Slon, který se plíží jako duch

Období říje je o slonů různě dlouhé – zatímco u nejmladších samců může trvat jen 4-5 dní, obávaní sloni samotáři mohou být takto agresivní i čtyři měsíce v roce. I přes majestátní rozměry slonů není tak těžké na nějakého neočekávaně narazit. Tito obři jsou totiž překvapivě tišší. Známé troubení choboty tvoří totiž jen malé procento jejich skutečné komunikace, mnohem častěji se spolu dorozumívají za pomoci infrazvuků – například podupáváním do země. Tichá je i jejich chůze – díky měkkým polštářkům na tlapách vyplněných rosolem se mohou pohybovat skoro nehlučně. A aby toho nebylo málo, díky svému zbarvení nemusí být v hustějším porostu keřů nebo stromů vůbec vidět.

Překvapit slona proto není tak těžké, jak se může zdát. Pěší cestovatel nemá prakticky žádnou šanci – skončí ušlapán pod těžkýma sloníma nohama, majitelé džípů jsou na tom o poznání lépe. I tak je ale slon dokáže pronásledovat docela daleko. A navést ho může i samotný pach. Stačí, aby se neopatrný lovec pohyboval v blízkosti teritoria sloního samce v říji a může se stát, že ho zvíře bude sledovat až do vesnice, kterou srovná se zemí. Někdy i opakovaně. Sloni navíc mají i velmi dobrou paměť – a vzpomínky na dávné útoky pytláků mohou vyplout na povrch tu nejneočekávanější chvíli. Kdybyste sestavili žebříček deseti člověku nejnebezpečnějších zvířat, obsadil by slon hrdé páté místo. Každý rok padne jeho řádění za oběť 500-600 lidí.

Sloni zabijáci

Nejde ovšem jen o Afriku, do tohoto čísla jsou započítáni i sloni žijící v hustě zalidněných jihoasijských oblastech. Na africké slony zabijáky ovšem před necelým rokem upozornil případ úmrtí profesionálního lovce a fotografa Iana Gibsona, kterého ušlapal a probodal kly právě sloní samec v říji. Ian neměl ani se svými letitými zkušenostmi proti rozzuřené živé váze žádnou šanci. Slon zaútočil ihned poté, co ho spatřil.

Ani v autě nejste ale před útočícím slonem v bezpečí. Toto video pořízené před dvěma roku v Krugerově národním parku to jasně dokazuje. Žena na místě spolujezdce útok přežila jen díky včasnému příjezdu do nemocnice, řidič vyvázl jen s lehčími zraněními. Agresivní sloní samec musel být nakonec zastřelen.