Boomslang africký

Boomslang africký

Hadi nepatří k nejoblíbenějším druhům zvířat, ale přesto se jedná o nesmírně zajímavé živočichy. V České republice zase tolik hadů nežije, ale po celém světě najdeme množství rozmanitých druhů. Mezi ty málo známé patří boomslang africký.

Hlavní kořist tvoří ještěři a ptáci

Poměrně netradiční pojmenování boomslang je odvozeno od holandského slova boom, které znamená strom. Kromě toho je boomslang africký poměrně často označován jako bojga africká. Latinský název zvířete je Dispholidus typus. Dorůstá délky 1-1,7 metru a jedná se o vejcorodého stromového živočicha. Zvíře žije v Africe – jižně od Sahary. Boomslang africký je jedním z nejjedovatějších afrických stromových hadů. Dovede velice hbitě šplhat a využívá svého binokulárního vidění k odhadování vzdálenosti, když klouže z jedné větve na druhou a chystá se k útoku.


Hlavní potravu představují ještěři, kde nejčastější kořist tvoří chameleoni, a ptáci. Jedové zuby najdeme vzadu v tlamě a zvíře jed vpravuje do kořisti žvýkavými pohyby čelistí. Živočich má široké břišní štítky a velice štíhlé tělo. Dospělí jedinci mají poměrně variabilní zbarvení – mohou být zelení, hnědí nebo skoro černí s kontrastními barvami nebo bez nich. Samci bývají barevnější než samice. V okamžiku ohrožení boomslang nadouvá krk, takže se zdá být o něco větší, než jak je ve skutečnosti. Boomslang také bez váhání kouše. Nejčastěji ho ohrožují draví ptáci. Samice kladou snůšky až čtrnácti vajec do stromových dutin a do odumřelé vegetace.

Tragický omyl

Ve školách se většinou učí, že užovky jsou naprosto neškodné, jenže boomslang patří právě mezi užovky a přitom se řadí k nejjedovatějším hadům celé planety. Západní věda zná boomslanga již několik staletí, ale dlouhou dobu si myslela, že jde o naprosto neškodné zvíře. Ovšem o opaku se v roce 1957 na vlastní kůži přesvědčil slavný biolog Karl Schmidt. Vědec zkoumal jedno ze zvířat, když tu ho tvor lehce kousnul do palce. Jelikož neočekával, že by zvíře mohlo být nebezpečné, rozhodl se zranění neřešit. Biolog si dokonce celou dobu dělal poznámky, jak se cítí a jaké příznaky má kousnutí. Další den však v činnosti nepokračoval, protože nedlouho po poledni v obrovských bolestech zemřel na krvácení do mozku. Teprve poté začal skutečně výzkum boomslangů.

Není velkým zabijákem lidí

Živočich má zvláštní tvar chrupu a čelistí, takže svoje jedové zuby ukryté v zadní části tlamy používá jen málokdy. Aby to mohl udělat, musí totiž rozevřít čelisti na úhel 170 stupňů. Had je také poměrně bojácný a z toho důvodu se nepovažuje za příliš člověku nebezpečného. Za půl století, co je nám jeho jed znám, víme, že na kousnutí nezemřelo více než deset lidí.

Jakmile na použití jedu dojde, následky se dostaví velice rychle a jsou hrůzostrašné. Boomslang disponuje hemotoxickým jedem, což znamená, že rozkládá krevní buňky, červené krvinky a celé tkáně i orgány. Člověk kousnutý hadem začne brzy krvácet z dásní, nosu a dalších tělesných otvorů. Krvácení se ale neodehrává jen na povrchu těla. Typickým příznakem jsou modřiny způsobené krvácením po celém těle.

Utrpení po kousnutí boomslangem může trvat jen několik hodin, ale protáhnout se může až na pět dní. Ovšem naštěstí už bylo objeveno sérum, které dovede vlastnosti jedu bojgy zničit. Pokud vás zajímá, jestli některá česká zoologická zahrada zvíře chovala, pak vězte, že v roce 2015 se boomslang ocitnul v chovu ZOO ve Dvoře Králové nad Labem.