Agama zvaná trnorep

Agama zvaná trnorep

Agamy jsou celkem oblíbené a zvlášť některé druhy jsou nesmírně zajímavé. Naši pozornost si určitě zaslouží i agama, která se nazývá trnorep.

Zaujme silný ocas

Na trnorepech asi většinu lidí ihned zaujme jejich poměrně silný ocas, který je vyzbrojený prstenci ostrých trnovitých šupin. Právě touto částí těla uzavírají vstupy do svých nor a slouží jim i jako relativně účinný obranný prostředek, kterým při ohrožení rozmachují mocně do stran. Jako jediní ještěři mají v dospělém věku místo zubů v přední části tlamy pouze ostré kostěné hrany čelistí. Délka těla trnorepa se většinou udává do 45 centimetrů, takže to zase není nějaký velký obr. Trnorep si vyhrabává nory, které mohou být až přes tři metry dlouhé a jeden metr hluboké, přičemž poměrně blízko u vchodu bývá občas ještě malá postranní komůrka, do níž samice ukládá svá vajíčka.

Mají v oblibě teplo


Trnorepové se vyhřívají na sluníčku a mají rádi tělesnou teplotu kolem 38 °C. Jakmile však jejich tělo překročí pro ně příjemnou teplotu, začnou vyhledávat stín. Ovšem pokud mají trnorepové možnost se ochladit, dokážou snášet i velice vysoké pouštní teploty – třeba na skalních deskách rozpálených až na 75 °C. Snůšky obsahují do 23 vajíček, která jsou dlouhá kolem čtyř centimetrů. Mláďata se ve volné přírodě líhnou asi za dva měsíce a měří okolo sedmi až osmi centimetrů. Trnorep má v oblasti nozder speciální solné žlázy, které slouží k vylučování soli, kterou trnorep posbírá z rostlin suchých oblastí. Běžnou potravou trnorepů jsou rostliny, ale příležitostně si pochutná i na hmyzu. Typickým biotopem je kamenitá, hlinitá či skalnatá poušť. Trnorep má zploštělé tělo se silnýma nohama. Samečci jsou větší než samičky a mají také výraznější zbarvení. Jsou to poměrně klidná zvířata se zajímavým vzhledem, nicméně vyžadují vysokou úroveň péče, takže nejsou vhodní k tomu, aby je chovali začátečníci.

Chov trnorepa

Trnorep patří ke zvířatům, která můžete chovat i doma. Trnorep by měl mít horké pouštní terárium o rozměrech přibližně 150x50x50. Teplota by se měla udržovat v rozmezí 30-55 °C pod výbojkou. Při denní teplotě do třiceti stupňů totiž trnorepové většinou ani nepřijímají potravu a moc nevylézají z úkrytu. Aktivní jsou při teplotách kolem 35-40 °C. Během noci by teplota měla klesnout na 25-27 °C a během zimního období až na 18 °C. Tento druh ještěrů má v oblibě hloubení nory v písku, takže využijí i mnoho poskládaných plochých kamenů jako prolézačky a hlavně úkryty. Do terária se příliš nedoporučuje dávat velkou vrstvu písku, protože trnorep dovede jednoduše podhrabat i velké kameny, které je následně mohou přimáčknout pod sebou. Tyto agamy mají zvýšené nároky na denní osvětlení pomocí výkonných výbojek a přisvěcování zářivkou s denním bílým světlem. Samotný chov je pro zkušené chovatele a vyžaduje hodně dobré znalosti těchto plazů. Obdobně jako jiní plazi, i trnorepové přijímají vodu hlavně povrchem těla a ze zelené potravy.

Vzhledem k náročnosti chovu se skutečně doporučuje, aby se tento druh agamy dostal do rukou pouze zkušenému chovateli. Trnorepa si můžete prohlédnout i v některých českých zoologických zahradách.