Teroristické organizace – 2. díl (ETA)

Teroristické organizace – 2. díl (ETA)

Evropa byla ve dvacátém století sužována extremismem a došlo k celé řadě teroristických akcí. Mezi zásadní teroristické organizace můžeme bez obav zařadit baskickou separatistickou skupinu ETA.

Snaha o samostatnost Baskicka

Třípísmenná zkratka ETA se dá rozložit jako Euskadi Ta Askatasuna, což se do češtiny překládá jako Baskicko a jeho svoboda. Jedná se o nacionalistickou a separatistickou organizace, která se za pomoci teroristických akcí snaží o vytvoření nezávislého socialistického státu. Baskicko leží na pomezí mezi Francií a Španělskem. ETA je finančně podporována vlastními členy, ale určité částky v historii získávala i prostřednictvím darů z dalších států celého světa. Jako teroristická však ETA nebyla chápána celou dobu svojí existence, protože do roku 1975 byla považována za organizaci bojující proti režimu generála Franca.


Organizace má dlouhou historii, když byla založena v roce 1959 během vlády slavného generála Francisca Franca. ETA se velice rychle stala polovojenskou organizací, která jako ideologii vyznává marxismus-leninismus. Již od počátku má organizace jasné cíle – získání práva na vytvoření nezávislého Baskicka, uznání obyvatel Baskicka jako jediných, kteří mohou o tomto kraji rozhodovat, amnestii pro všechny uvězněné členy organizace i členům ETA v exilu, respekt pro výsledky demokratického procesu v Baskicku a absolutní mír poté, co budou splněny veškeré zmíněné podmínky.

Významnější útoky

ETA během historie vykonala několik významných teroristických útoků. K těm hlavním patří čtveřice z let 1959, 1961, 1973 a 1996. V roce 1959 se nová teroristická organizace uvedla explozí několika náloží ve městech Santander, Bilbao a Vitoria.

O dva roky později měla ETA na svědomí bojový útok na vlak, který převážel veterány španělské armády, kteří se účastnili občanské války na straně frankistů. Generál Franco po tomto teroristickém činu, který stál život mnoho lidí, rozhodl o důsledných prohlídkách po celém Baskicku. Při tomto zásahu bylo chyceno množství lidí a do vězení se mnohdy dostali i naprosto nevinní lidé. Někteří ze zadržených byli popraveni.

Roku 1973 se odehrál atentát na španělského admirála Luise Carrera Blanca, který byl v oné době předsedou španělské vlády a hovořilo se o něm jako o možném nástupci generála Franca. Na Carrera Blanca byl spáchán pumový atentát 20. prosince 1973 a admirál svým zraněním podlehl. Příčinou atentátu bylo, že Carrero Blanco během svého života proti organizaci ETA velice tvrdě postupoval. Posledním významným teroristickým činem baskických separatistů byl bombový útok na letišti v katalánském městečku Reus, během něhož bylo zraněno 45 britských turistů. ETA od roku 1968 připravila svými činy o život více než osm stovek lidí, přičemž převážně šlo o španělské policisty a politiky. Poslední ozbrojený útok se datuje k 30. červenci 2009, kdy byli na Mallorce zabiti dva příslušníci policie.

Rok 2014 přinesl zásadní změnu, když ETA oznámila ukončení ozbrojeného boje a rozpuštění všech svých operačních a logistických struktur. Od té chvíle plánuje bojovat již jen politicky. Ostatně již v roce 2010 byl organizací vyhlášen klid zbraní.