Josif Vissarionovič Stalin byl jedním z nejhorších lidí, kteří se kdy dostali k moci. Má na svědomí neuvěřitelné množství lidí a podivný konec měla i jeho druhá manželka, u níž se spekuluje, zda za její smrtí nestojí právě mocný vládce Sovětského svazu.
Se Stalinem od patnácti
Stalin měl během svého života dvě manželky. Poprvé se oženil s Jekatěrinou Svanidzeovou v roce 1904, se kterou měl i syna Jakova, jenž se narodil v roce 1907, nicméně Jekatěrina ten samý rok zemřela. Druhá Stalinova manželka se jmenovala Naděžda Sergejevna Allilujevová a narodila se 22. září 1901 v gruzínském městě Tbilisi. Stalin se s Naděždou setkal v roce 1917. Když se totiž Stalin vracel z vyhnanství na Sibiři do Petrohradu, zuřila ve městě únorová revoluce. Stalin neměl kde přebývat, a proto se ubytoval u svého přítele, starého bolševika Sergeje Allilujeva, který měl patnáctiletou dceru Naděždu a ta se do o více než dvacet let staršího muže zamilovala. Po říjnové revoluci se Josif Stalin dostal do vlády a Naděžda zanechala školy, aby mu jako neplnoletá dívka dělala osobní písařku a sekretářku.
Stalin s Naděždou nikdy neměli pořádnou svatbu, protože bolševici si na ně příliš nepotrpěli a vystačili si s pouhou registrací lidí jako manželů. Naděžda porodila Stalinovi v roce 1921 syna jménem Vasilij a o pět let později se jim narodila dcera Světlana. Kromě dvou dětí Stalina s Naděždou ve společně domácnosti žil ještě Stalinův syn z prvního manželství Jakov, který dříve přebýval u své tety v Gruzii, ale v roce 1921 ho strýc odeslal do Moskvy, kde měl mladík získat vyšší vzdělání. Ovšem výchova dětí nikdy Naděždu nenaplňovala a je určitě zvláštní, že si možná o něco více oblíbila nevlastního syna Jakova než vlastní potomky. Také se nikdy nenaučila vařit. Hádky v domácnosti byly na denním pořádku. Korunu všemu Naděžda nasadila, když vypukl hladomor na Ukrajině, který cíleně vyvolal Stalin, načež ho Naděžda obvinila z tyranie.
Oslava revoluce a úmrtí
Roku 1932 se odehrávala oslava patnáctého výročí říjnové revoluce. Při této příležitosti byl 9. listopadu konán v jednom z kremelských sálů slavnostní večírek, kterého se zúčastnil Stalin s manželkou a všichni významnější bolševičtí předáci. Stalin se na večírku poměrně hodně opil a laškoval s manželkou generála Alexandra Jegorova, což Naděžda nenesla vůbec dobře a Stalina napomínala. Tomu se ovšem komunistický vůdce smál. Při následném přípitku na zničení nepřátel státu Naděžda nepozdvihla svou skleničku, čehož si všimnul Stalin, načež proběhla kratší hádka a Naděžda odešla od stolu. Pryč ji doprovodila manželka Vjačeslava Molotova Polina, která se po chvíli vrátila a oznámila Stalinovi, že jeho žena šla spát.
V ranních hodinách následujícího dne bylo objeveno Naděždino tělo bez známek života. Měla prostřelené srdce a vedle ní ležela pistole značky Walther. Stalin se jejího pohřbu nezúčastnil, jelikož byl údajně natolik zarmoucen, že uvažoval i o abdikaci. Následně bylo vydáno prohlášení o Naděždině úmrtí na zánět slepého střeva, což byl samozřejmě krycí manévr. Komunisté totiž považovali sebevraždu za zradu, a proto nemohli prezentovat takovou příčinu úmrtí u Stalinovy manželky.
Naděžda byla pohřbena na Novoděvičím hřbitově v Moskvě. Dodnes panují pochybnosti o tom, jak vlastně Naděžda zemřela a zda v tom neměl prsty její manžel.