Otec Turek Mustafa Kemal Atatürk

Otec Turek Mustafa Kemal Atatürk

Turecko je zajímavá země. V minulosti Osmanská říše představovala nebezpečí pro celou Evropu, ale tyhle časy jsou již zřejmě dávno pryč. V povědomí běžného člověka není příliš mnoho tureckých osobností ze světa politiky, ale přesto jméno Mustafa Kemal Atatürk asi někdy slyšela již většina z nás.

Atatürk oslavován dodnes

Pro běžného Evropana je Mustafa Kemal pouze jedním z řady jmen, které zaslechl ještě na škole při hodinách dějepisu. Každý by nejspíš měl vědět, že jde o zakladatele moderního Turecka. Dodnes je to však naprosto nedotknutelná osobnost v historii Turecka a téměř na každé vesnici se na náměstí nachází socha Atatürka.


Pokud jste někdy zavítali do Turecka, pak jste si jistě všimli, nakolik je kult Atatürkovy osobnosti stále živý. Atatürk v Turecku nestojí pouze na náměstích, ale jeho fotografie visí ve školách a na úředních budovách. K vidění je však i v obchodech, pracovnách i běžných bytech. Lidé si ještě dnes připomínají jeho zásluhy o stát. Ono totiž velice těžko říci, kde by Turecko bez Atatürka dnes bylo.

Zachránil stát pro Turky

Po prohře Osmanské říše v první světové válce mělo být její území rozděleno mezi několik států. Na své si mělo přijít Řecko, Itálie či Francie. Turkům měla zůstat pouze malá část území ve středu poloostrova Malá Asie, jež však byla hodně hornatá a velice nevhodná k zemědělskému způsobu života, což by pro zemědělce té doby byl zásadní problém a Turci byli hlavně zemědělci.

Atatürk kvůli tomu zmobilizoval armádu a ve válce za nezávislost se postavil cizím armádám, které nakonec porazil a v roce 1923 vyhlásil vznik Tureckého státu. Díky tomu mohl začít s plněním svých představ a dodnes řada Turků nechápe, jak se mu podařilo z trosek Osmanské říše postavit moderní stát, kde náboženství nemohlo zasahovat do vedení státu.

Řada pozitivních reforem

Atatürk se okamžitě dal do reforem, jež měly být nápomocny tureckému lidu s doháněním západu. Ostatně k Evropě Atatürk vzhlížel po celý svůj život a rád cestoval a poznával, jak to jinde ve světě funguje. Atatürk dal volební právo ženám, což bylo do té doby naprosto nemyslitelné. Také přemístil hlavní město z Istanbulu do Ankary, což bylo tehdy neznámé městečko v neznámé oblasti. Ankara se tím stala symbolem obyčejných Turků, pro něž Atatürk pracoval.

Snažil se zmírnit vliv islámu a zakázal nošení tradičních muslimských čapek, kterým se říkalo fez. Ty byly symbolem osmanských Turků a Atatürk také tvrdě vystupoval proti zahalování žen. Ostatně i přesunutí hlavního města z Istanbulu bylo pokusem o vymanění z islámského vlivu. Atatürk častokrát pronášel projevy ohledně vhodného oblečení civilizovaného člověka a chtěl, aby se Turci více podobali lidem na západě. Mustafa Kemal zavedl také latinku namísto dosud používaných arabských znaků.

Mustafa Kemal se narodil 19. května 1881 v Soluni. Byl synem celníka a v roce 1934 získal čestné příjmení Atatürk neboli „Otec Turek“. Během svého života pobýval krátce i v Československu, když mezi 30. červnem až 28. červencem 1918 byl jako lázeňský host v Karlových Varech. Atatürk zemřel poměrně brzy – 10. listopadu 1938 ve věku 57 let v Istabnulu na cirhózu jater.