Jméno Adolfa Tolkačeva znají jen nemnozí. Přesto byl nejlepším agentem CIA, který kdy působil na území Sovětského svazu. Měl přístup k nejstřeženějším tajemstvím ruské vojenské vědy a neváhal je předat druhé straně. Počínal si opravdu obratně. Za jeho tragický konec mohla zrada v amerických řadách.
Adolf Tolkačev měl doslova práci snů. Je totiž jedním z hlavních konstruktérů palubních radarů na ruských vojenských letadlech. Jde o dobře placené místo s četnými výhodami. Jeho žena a syn proto rozhodně nestrádají. Zatímco manželka Nataša o přísně utajeném pracovním nasazení svého manžela ví, jeho syn Oleg ho má za obyčejného úředníka. Maximální utajení bylo nezbytné.
Ke KGB a celému režimu ale Tolkačev přesto nijak vřelé city nechová. Může za to především pohnutý osud jeho manželky Nataši, která při Stalinových čistkách přišla o oba rodiče a své dětství strávila v sirotčinci. Nelíbila se mu ani sovětská invaze na území Československa v roce 1968. S nadšením čte burcující texty Andreje Sacharova a Alexandra Solženicyna, které rozkrývají pravou tvář socialismu. Chvíli uvažuje o tom, že by se pustil do tvorby stejné disidentské literatury. Ale pak s uvědomil, že má v ruce mnohem mocnější zbraň. Má přece přístup k nejtajnějším vojenským programům!
V Moskvě, jejíž ulice se v té době doslova hemží agenty KGB, je každý pokus o kontaktování amerických občanů předem odsouzen k neúspěchu. Ale ne pro Adolfa Tolkačeva. Více než rok oslovuje americké diplomaty u předem pečlivě vytipovaných benzínových pump a po kouscích jim odkrývá své záměry. Pak konečně dojde k první schůzce. Píše se rok 1979 a do roku 1985 se jich uskuteční plných 21.
Tolkačev na nich předává především pečlivě provedené fotografie. Jeho strategie je prostá; během polední přestávky vynese z podniku pod kabátem tajné dokumenty a součástky a doma je precizně nafotí 35 mm fotoaparátem Pentax, upevněným k opěradlu židle. Fotografie předává vždy osobně. Z vrozené nedůvěřivosti nechce využívat mrtvé schránky ani prostředníky. Přesto agentům KGB vždy unikne – dovedně mění oblečení i vybírá místa schůzek. V tomto ohledu je skutečným géniem.
Informace, které dokázal nejlepší agent na území Sovětského svazu spojencům předat byly skutečně rozmanité. Mezi ty nejdůležitější patřily například kompletní informace o ruských dálkově řízených střelách R-23 až R-60, podrobnosti o raketovém systému s-300 a předal také vše, co se dozvěděl o stíhačkách MiG -29, MiG-31 a také Su-27. Američané se díky němu dozvědí také o obrovské slabině ruské protivzdušné obrany, která jim rázem zaručí vládu nad nebem. Ruské radary totiž v té době nedokázaly efektivně sledovat nízko letící objekty, které při letu kopírovaly terén.
Všechny tyto získané informace ušetřily USA při válečných operacích přes 2 miliardy dolarů. Sám Tolkačev dával při předávání tajných materiálů přednost nesehnatelnému zboží, mezi kterém patřily například nejnovější alba od Beatles nebo Led Zeppelin, které jeho syn Oleg doslova zbožňoval. Peníze bral spíše jako projev uznání, protože si za ně stejně nemohl nic koupit.
Počátkem roku 1982 dostává CIA o svého nejvýkonnějšího agenta strach – nedostaví se totiž hned na pět dohodnutých schůzek. Za vším je jeho manželka Nataša, která jeho počíná odhalilí a aktivně ho od špionáže zrazuje. Má strach hlavně o syna. A KGB opravdu něco tuší.
Tolkačev se nenechá od svých úmyslů zrazovat dlouho. V roce 1985 je při cestě na schůzku zatčen jeden agent CIA Paul Stombaugh, ten ale svého informátora neprozradí. KGB se dozví jen přezdívku, pod kterou Tolkačev vystupuje – Vanquish. Přesto je ale nakonec odhalen. Vinu na tom nese podplukovník CIA Aldrich Ames, který za finanční kompenzaci vyzrazuje Sovětskému svazu hned několik jmen amerických špionů na jejich území. Argumentuje tím, že jeho milenka je prý velmi nákladná a ze svého běžného platu si ji nemůže dovolit.
Mezi odhalenými je i Adolf Tolkačev. KGB ho zatkne při cestě na další z plánovaných schůzek. Zásah elitního komanda Spetsnaz Alpha je tak bleskový, že zadržený nestihne spolknout ani kapsli s jedem, kterou má neustále u sebe. Je odsouzen k popravě zastřelením za obzvláště zákeřnou špionáž. Jeho život ukončila kulka 24. září 1986.
Ames byl americkým tribunálen odsouzen k doživotnímu trestu. Jde o nejvyššího důstojníka CIA, který byl kdy ze spolupráce s Rusy usvědčen. Trest padl v roce 1994.
Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím!.
Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.