V dobách, kdy ještě ženy nebyly úplně rovným soupeřem mužů ve všech oblastech, se prosadila Amelie Earhartová, která s letadlem předváděla velké věci. Stala se z ní legenda, k čemuž ostatně přispěl i její konec. Dodnes se totiž přesně neví, jak zemřela, protože jednoho dne i se svým letounem zmizela v Tichém oceánu.
Malá Amelie se narodila rodičům Edwinovi a Amy 24. července 1897 v Kansasu. V letadle Amelie poprvé seděla v roce 1920 a již o rok později absolvovala lekce létání a pořídila si vlastní letadlo – dvouplošník Kinner Airster. V roce 1922 stanovila neoficiální rekord, když jako první žena historie letěla ve výšce cca 4 250 metrů. V roce 1923 pak Amelie Earhartová získala jako šestnáctá žena pilotní licenci od Mezinárodní letecké federace. V červnu 1928 jako první žena přeletěla Atlantik, ale v tu dobu se cesty účastnila jako spolucestující. V roce 1930 pak jako první žena letěla rychlostí asi 290 km/h.
Výrazný zápis do historie letectví si Amelie Earhartová schovala na květen 1932, kdy přeletěla Atlantský oceán sama. Letěla v jednomotorovém letounu Lockheed Vega a po letu dlouhém necelých 15 hodin přistála v Irsku, jelikož původně plánované přistání v Paříži se jí nepodařilo realizovat kvůli technickým a povětrnostním potížím. V roce 1936 začala Amelie Earhartová plánovat let kolem světa. S navigátorem Fredem Noonanem vzlétli v červnu 1937 z Miami a cestou zastavili v Jižní Americe, Africe, Indii a jihovýchodní Asii. Druhý červencový den roku 1937 se vydali na cestu směrem k Howlandově ostrovu v Tichém oceánu. Asi po 1 300 kilometrech se rádiové spojení přerušilo a letadlo zmizelo.
foto: Harris & Ewing, Wikimedia
Další osud Amelie Earhartové se s jistotou nepodařilo zjistit ani po letech. Existuje celá řada verzí. Jedna z nejnovějších stop hovoří o tom, že slavná letkyně mohla zemřít v japonském zajetí. S touto verzí přišla americká média v roce 2017 a odvolávají se na starou černobílou fotografii pořízenou na Marshallových ostrovech, na které by měla být zachycena Earhartová i navigátor Noonan. Podle jedné z verzí se Earhartová dostala na ostrov Nikumaroro, kde zemřela jako trosečník, zatímco jiná verze právě hovoří o přistání na Marshallových ostrovech, které však byly tehdy v držení Japonců.
A právě v prospěch této hypotézy by měl hovořit černobílý snímek z amerického Národního archivu. Fotografie byla pořízena na atolu Jaluit, který patří k Marshallovým ostrovům a je na něm zachycena skupina osob na břehu moře. Podle této verze měli Japonci Earhartovou odvézt na ostrov Saipan v souostroví Mariany, kde měla posléze zemřít v zajetí. V japonských archivech však bohužel žádné zmínky o slavné pilotce nejsou, nicméně to ještě nic neznamená, jelikož řada dokumentů byla zničena.
Další verze tedy hovoří o tom, že Earhartová pád letadla přežila a zemřela teprve za několik týdnů na ostrově Nikumaroro ostrovního státu Kiribati. V roce 2016 přišla skupina vědců organizace TIGHAR s tvrzením, že se jim podařilo identifikovat ostatky slavné pilotky. Ty měly být na zmíněném ostrově objeveny už v roce 1940. Britské úřady ovšem tehdy kostru označily za mužskou a podrobněji se nálezem nezaobíraly. Teprve současné forenzní metody pomohly vědcům. Z nálezu ze čtyřicátých let se bohužel dochovala pouze podrobná měření, ale kosti ne.
Ředitel TIGHAR uvedl, že výzkum forenzních antropologů potvrdil skoro stoprocentní shodu u předloktí nalezených ostatků a pilotky. Zbytek kostry by navíc měl odpovídat tělesným proporcím i etnickému původu Amelie Earhartové. Teorie o životě na pustém ostrově navíc podpořily další nálezy. Tak třeba expedice nalezla hliníkový plát, který odpovídal vybavení letounu, s nímž se Earhartová vydala na cestu kolem světa. Earhartová by na ostrově zřejmě musela zemřít na dehydrataci, protože na Nikumaroro se nenachází žádný zdroj pitné vody.
Příběh vynikající letkyně zůstává záhadou dodnes a dráždí představivost milovníků letectví i konspirací. Oficiální verze hovoří o tom, že Earhartová Howlandův ostrov nedokázala najít, ztratila spojení, a když jí došlo palivo, zřítila se do Tichého oceánu. Pravdu se bohužel zatím na sto procent odhalit nepodařilo, takže se stále objevují různé teorie, ale třeba se jednoho dne dočkáme…
Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím!.
Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.