Tajuplný vztah Adolfa Hitlera a jeho mladičké nevlastní neteře se nikdy nepodařilo úplně rozkrýt. Ona byla jeho vášní, on pro ni strýček Alf, ke kterému vzhlížela a těšila se z jeho zájmu. Brzký konec tohoto příběhu je opředen tajemstvím, stejně jako celý jejich vztah.
Angela Maria „Geli“ Raubal se narodila 4. června 1908 v Linci Hitlerově nevlastní sestře Angele. Ta se stala v roce 1925 Hitlerovou hospodyní, od roku 1928 vykonávala tuto činnost na jeho sídle Berghof u Berchtesgadenu. Geli tedy pobývala ve společnosti strýčka Alfa, jak Hitlera oslovovala, poměrně často a nebylo nijak překvapivé, že jí o 19 let starší, charismatický a mocný strýček učaroval. A ona jemu taky. Ačkoli nebyla žádnou prvoplánovou krasavicí, tato temperamentní dívka s živýma hnědýma očima a vlnitými vlasy dělala s Hitlerem divy.
Rád ji s sebou brával do společnosti, do restaurací, divadel a různá setkání a těšil se z její společnosti. Nikdy nebylo odhaleno, zda mezi nimi byl skutečný plnohodnotný vztah, nicméně Hitler se měl jednou svěřit svému fotografu Heinrichu Hoffmanovi, že Geli miluje a chtěl by si ji vzít. Pravdu se již nedozvíme, každopádně byli vůči sobě navzájem velmi žárliví.
Hitlerův byt v Mnichově, kam se Geli nastěhovala, když začala studovat medicínu, byl často svědkem žárlivých scén a hádek. Ona měla strach, aby nepřišla o výsadní postavení po boku vlivného muže, on se všemožně snažil mít její život pod kontrolou. Určoval jí s kým, kdy a kde se smí stýkat, snažil se omezit okruh jejích přátel. Když zjistil, že si něco začala s jeho řidičem Emilem Mauriciem, doslova šílel, Maurice vyhodil a byt nechal sledovat.
Geli se zpočátku urputně snažila, aby nepřišla o pozici Hitlerovy chráněnky, kterou si hýčkal a rozmazloval. Velmi těžce nesla všechny jiné ženy, které se kolem něj pohybovaly. Když se seznámil se sedmnáctiletou Evou Braunovou, dobře poznala, že má před sebou těžkou soupeřku. Přestože se Hitler s Braunovou tajně scházel, nadále řídil život Geli, která si pomalu ale jistě uvědomovala, jak patologický jejich vztah je a pokusila se o vymanění z jeho vlivu. Chtěla opustit nejen jeho byt, ale i Mnichov a přestěhovat se do Vídně studovat hudbu. Hitler jí tento plán rezolutně zamítl.
19. září 1931 byla Geli nalezena v mnichovském bytě mrtvá, s prostřelenou plící. Bylo jí pouhých 23 let. Den předtím byla z bytu slyšet hlasitá hádka mezi ní a Hitlerem. Oficiální verze hovořila o sebevraždě, okamžitě se však vyrojilo množství jiných teorií. Nenašel se žádný dopis na rozloučenou, naopak psala své přítelkyni do Vídně, co vše podniknou, až tam přijede. Několik dní před smrtí byla podle svědků veselá a usměvavá.
Zabila se nešťastnou náhodou revolverem, kterou jí tam Hitler nechával pro případ obrany? Zabil ji Heinrich Himmler, o kterém se vědělo, že ji neměl ani trochu v lásce? Zemřela kvůli údajnému těhotenství s Hitlerem? Nebo ji zabil dokonce on sám, protože neunesl její snahy o útěk do Vídně? Otázek zůstalo za tímto mladým vyhaslým životem mnoho, odpovědi žádné. Údajně však byly na jejím těle nalezeny modřiny a pohmožděniny, které jasně ukazovaly na rvačku, směr střely a umístění náboje vylučovaly sebevraždu a shodou okolností, byli všichni pracovníci v době její smrti mimo dům…
Adolf Hitler byl prý její smrtí velmi zasažen, chtěl si sám vzít život a v konečném důsledku se změnil natolik, že ho ani nejbližší spolupracovníci nepoznávali. Stal se vegetariánem, protože pohled na maso mu připomínal mrtvé tělo Geli. Jedni tvrdí, že až Geliina smrt z něj udělala toho nelítostného fanatického Hitlera, který je zodpovědný za tolik lidských životů. Jiní historikové to rezolutně odmítají.
Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím!.
Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.