Zkamenělý les v Arizoně tvoří polodrahokamy

Zkamenělý les v Arizoně tvoří polodrahokamy

Je to místo, které zamrzlo v čase. Kmeny stromů, které pamatují úsvit dinosaurů vypadají, jako by je vichřice skolila teprve nedávno. Pozornému návštěvníkovi však neunikne jejich sklovitá kůra prosvítající všemi barvami.

Do Arizony jezdí návštěvníci především za krásou jejích úchvatných kaňonů se strmými stěnami a pozoruhodnými skalními útvary. Kámen tu ale může mít i zcela jinou podobu. Geologické vrstvy zvané Chinle Beds začaly svá tajemství vydávat teprve relativně nedávno. Kdysi dávno bývaly močálem, který obývali první dinosauři období triasu. Z rostlin tu přežívaly hlavně obrovské jehličnany blízce příbuzné současným blahočetům (Araucaria), které dnes najdeme pouze v Austrálii. Jak čas plynul, tito giganti rostlinné říše se propadaly do vysoce mineralizovaného bahna, které se postaralo o jejich úchvatnou proměnu.


Zkameněliny, které hýří všemi barvami

Existuje hned několik způsobů, jak se z živého organismu může stát zkamenělina. Náhlé pohlcení zvířat nebo rostlin konzervujícím prostředím je asi nejznámější – jde o všechny mušky, mouchy a listy konzervované v jantaru. Zuhelnatělými zbytky prehistorických rostlin zase běžně topíme v kamenech. Zkamenělý les z Chinle Bends ale prošel mnohem komplexnějším způsobem mineralizace.

Minerální molekuly nahradily postupně každou jeho buňku. Nejedná se tedy o pouhý otisk nýbrž o kompletní nahrazení celého organismu. Nejde o jediné místo, kde se něco podobného událo. Zkamenělé stromy najdeme po celém světě, u nás například v lokalitě Nová Paka. Ale chinleský les patří k těm nejkrásnějším. Nikde jinde nejsou vidět jemné detaily struktur letokruhů nebo jemných poškození kůry tak dobře, jako tady.

Minerály přítomné v různých částech rostlin navíc dodaly zkamenělým stromům odlišné zbarvení. Jejich kůra je červenohnědá, vnitřní část kmene fialově šedá a kořeny často přecházejí v sírovou žluť. V místě, kde se z ještě živých stromů odlouply velké třísky nebo rovnou celé kusy kůry je pak k vidění nádherný kaleidoskop barev.

Polodrahokamy obří velikosti

Arizonský zkamenělý les tvoří z velké části křemen a chalcedon. Nejde o nijak vzácné nerosty, i když chalcedon patří mezi polodrahokamy. Ceněné jsou však jen některé jeho formy, například opál nebo achát. A navíc kýžený suvenýr by si odtud zloděj odnesl jen těžko.

Původní stromy už sice dávno netvoří jednolité kmeny – to se postarala četná zemětřesení a nepřízeň počasí - ale rozlámané kusy přesto váží několik desítek tun i více. Stromy vypadají, jakoby je někdo rozřezal motorovou pilou, tak čisté některé lomy jsou. To dává návštěvníkům jedinečnou příležitost obdivovat linie letokruhů stromů starých před 200 milionů let. Arizonský zkamenělý les je zkrátka místem z pohádky, které jen málokdo dokáže minout bez povšimnutí.