Zámek umístěný v areálu zoologické zahrady, to je skutečně unikát. Právě takovou zajímavostí se může pochlubit město Zlín, kde se v tamní zoologické zahradě nachází zámek Lešná.
Velice mladé šlechtické sídlo
Lešná patří k nejmladším sídlům šlechty na celé Moravě. Na první pohled vypadá stavba pohádkově. Mísí se v ní novorenesance s novogotikou, švýcarským stylem a trochou novobaroka. Jde o perfektní ukázku života šlechty na samém počátku dvacátého století. Původními majiteli zámku byla hrabata Seilernové. Ti si nechali zámek vystavět mezi lety 1887 až 1893.
Ve své době šlo o přepychové sídlo s komfortní výbavou. Nechyběl ani vodovod, domácí telefon, ústřední topení, prostorné koupelny a splachovací záchody. Do současné doby se perfektně dochovaly interiéry s původním nábytkem i bytovými doplňky. Nedílnou součástí interiéru je interesantní sbírka předmětů z celého světa. Nechybí práce z ebenu, slonoviny či teakového dřeva. Mezi zdejší zajímavosti se řadí i antické a egyptské vykopávky.
Rakouský hraběcí rod Seilernů
Dějiny zámku jsou spjaty s historií kdysi slavného moravského hradu Lukova. Roku 1724 hrad i celé okolní panství získal rakouský hraběcí rod Seilernů. Ti však na Moravě nepobývali, hrad kvůli tomu trpěl a v roce 1793 se stal neobyvatelným. Kvůli tomu začali Seilernové hledat nový prostor k výstavbě sídla. Vybrali si návrší na dohled od původního hradu.
Stavba započala roku 1804 a postupně zde rostly jednotlivé budovy. Vznikla stavba na chov bažantů, jež sloužila i jako sídlo správce bažantnice. Do roku 1807 se dodělal původní lešenský zámek. Původně měl dvě podlaží, kde bylo v přízemí i horním patře 21 oken. Hraběcí rodina zde využívala pět pokojů. Seilernové následujících osm desetiletí využívali Lešnou jen jako své letní sídlo a v zimě pak žili na statcích v domovském Rakousku.
Postaven zbrusu nový zámek
Změna nastala s Františkem Seilernem, jenž nejprve přemýšlel o vylepšení sídla, aby se stalo pohodlnějším pro jeho rodinu. František zahájil přestavbu zámku, nicméně staré zdivo praskalo a práce nepokračovaly, takže se nakonec v roce 1885 František Seilern rozhodl starý zámek zbořit a na jeho místě vystavět úplně novou budovu.
Nový zámek byl dostavěn v roce 1893 a stal se hlavním sídlem rodu Seilernů až do jara 1945, kdy se majitelé odstěhovali do rakouského Litschau a majetek jim byl zkonfiskován. Zámek prošel rekonstrukcí mezi lety 1991 až 1993. V současnosti patří zámek Lešná do majetku města Zlín, nicméně uložené zámecké sbírky patří státu. Zámek se nachází v areálu zoologické zahrady, kde se nachází na dvě stovky různých druhů zvířat z Afriky, Asie, Austrálie či Ameriky.
Prohlídka zámku začíná ve vstupní hale, kde se nachází zajímavé dřevěné obložení stěn a stropu. Následuje malý salonek s nábytkem a nádobím ze zmíněného Lukova. Po malém salonku návštěvníci dojdou do jídelny a projdou do Sálu předků, jenž se označuje za nejhezčí ze zámeckých interiérů. Po Sále předků následuje kulečníková herna, dámský salónek, ložnice, koupelna, společenský salón a zámecká kaple. Poslední navštívenou místností je knihovna.
Na zámku Lešná se také poměrně často odehrávají svatební obřady, které mají své místo v Sále předků. Pokud hodláte zámek navštívit, potrvá prohlídka zhruba 45 minut, kdy se porozhlédnete po jedenácti zámeckých sálech. Řadu návštěvníků zaujme např. kulečníkový stůl v kulečníkové herně. Stůl se dá poměrně jednoduše proměnit v billiard.