Vídeňský zámek Schönbrunn

Vídeňský zámek Schönbrunn

Rakousko je naším přímým sousedem, takže určitě není problém tento stát navštívit, protože nabízí celou řadu zajímavých pamětihodností. Jedním z nejnavštěvovanějších míst je zámek Schönbrunn, který láká každý rok miliony návštěvníků z celého světa. Jedná se o nejvyhledávanější a největší turistické lákadlo celého města.

Dva velké okruhy

Zámek Schönbrunn v dřívějších dobách sloužil jako letní rezidence císařovně Sissi. Patří k nejhezčím barokním zámkům celé Evropy a kromě zámku nabízí i rozlehlý venkovní areál s obrovskými zámeckými zahradami a nejstarší zoologickou zahradou na světě. Turisté mohou na zámku navštívit dva okruhy. První okruh Imperial Tour má 22 místností a návštěvníky provádí reprezentačními sály a soukromými apartmány císařského páru Františka Josefa a Sissi.


Druhý okruh Grand Tour pak zahrnuje 40 místností včetně prvního okruhu. Zde jsou k vidění prostory z 18. století z doby vlády Marie Terezie. Návštěvníci z České republiky mohou využít audioprůvodce v několika jazycích včetně češtiny. Venkovní areál pak nabízí obrovské zámecké zahrady a zahradní labyrint, v němž by měli návštěvníci objevit dvanáct znamení zvěrokruhu.

Nachází se zde i zoologická zahrada

Součástí Schönbrunnu je i nejstarší ZOO světa, kde žije přes 500 živočišných druhů. Najdete zde třeba orangutany, tygry či hrochy. Právě ve zdejší zoologické zahradě se v roce 1906 narodilo první slůně v zajetí. Do té doby byli zoologové přesvědčeni o tom, že se sloni v zajetí nemnoží. Motto zoologické zahrady zní: „Schönbrunn má být zoologická zahrada se šťastnými zvířaty.“

V areálu se taktéž nachází Glorieta s vynikajícím výhledem na celé město. Postavena byla v roce 1775 a jedná se o připomínku vítězství Rakouska v bitvě u Kolína. V současnosti se zde nachází kavárna, kde se často konají koncerty. V Schönbrunnu se nachází i Wagenburg neboli Muzeum kočárů, které představuje návštěvníkům jádro vozového parku vídeňského dvora. Po pádu rakousko-uherské monarchie se zachovalo na stovku saní, kočárů, vozů a nosítek se všemi postroji, čabrakami, výzdobou a řemením.

Na zámku se psala velká historie

Zámek má 1 440 místností a dvě stovky kuchyní. Vnitřní vybavení je ve stylu rokoka a zahrnuje i české křišťálové lustry a kachlová kamna. Místnosti, v nichž pracoval a žil císař František Josef jsou zařízeny stroze a prostě, zatímco ostatní reprezentativní prostory a místnosti pro hosty jsou vyzdobeny nesmírně honosně. Na zámku je i zrcadlový sál, kde hrál jako šestileté zázračné dítě slavný Wolfgang Amadeus Mozart.

V Čínském oválném kabinetu pořádala Marie Terezie tajné konference se státním kancléřem hrabětem Kounicem. V pokoji pojmenovaném Vieux-Lacque zasedal sám Napoleon. V Modrém čínském salónu pak podepsal císař Karel I. svou abdikaci v roce 1918. Milionový pokoj obložený růžovým dřevem s drahocennými miniaturami z Indie a Persie se řadí k nejhezčím rokokovým prostorům vůbec. Ve Velké galerii také zasedal v letech 1814-1815 Vídeňský kongres, takže je vidět, že zámek Schönbrunn hrál významnou roli v evropské historii.

Každoročně si do areálu Schönbrunnu najde cestu více než sedm milionů návštěvníků. Zámek je dobře dostupný metrem, takže není problém se sem dostat z jakékoliv části města. Ceny jsou trošku vysoké, nicméně výsledek určitě stojí za to. Velkým plusem může být fakt, že jsou zde propagační materiály i audio v českém jazyce.