Úchvatný zámek Neuschwanstein

Úchvatný zámek Neuschwanstein

Česká republika sice disponuje celou řadou nádherných zámků, ale i v Německu najdeme množství krásných míst. Jedním z nejzajímavějších německých zámků je bezesporu Neuschwanstein, který zaujme již na první pohled.

Všudypřítomné obrovské fronty

Zámek Neuschwanstein vlastně původně vznikl jako výplod pomateného mozku, ale v současnosti bere dech milionům turistů. Najdeme ho v Bavorsku a v zásadě má pohádkový vzhled. Ostatně pohádková silueta korunovaná věncem věží je notoricky známá a posloužila třeba Waltu Disneymu jako inspirace pro Sněhurčin zámek. Ovšem vzhledem k návštěvnosti se budete muset při výpravě na Neuschwanstein obrnit trpělivostí. Během sezóny ho totiž každodenně navštíví v průměru šest tisícovek lidí a od jeho zpřístupnění veřejnosti ho vidělo více než šedesát milionů návštěvníků.


První frontu budete muset absolvovat již při příjezdu na odstavná parkoviště, další si vytrpíte při čekání na vstupenky a zřejmě poslední fronta je před prohlídkou. Avšak již první pohled na vysokou skálu, kde se zámek tyčí, vám všechny svízele vynahradí. Na kopec můžete vylézt vlastními silami, nebo se lze nechat vyvézt kočárem taženým koňmi.

Výtvor bavorského krále Ludvíka II.

Zámek se vypíná nad bavorským městečkem Füssen, které leží přibližně sto kilometrů od Mnichova. Rozhodně se nemusíte obávat, že byste zámek nenalezli. Pro postavení zámku si král Ludvík II. vybral velmi působivé místo. Jemu však ani nešlo o honosné reprezentační sídlo či ohromení návštěv. Ludvík nechal stavět zámky výhradně pro sebe a budoval je v hůře přístupných oblastech bavorského království, kam utíkal před lidmi, aby se v romantickém prostředí zaobíral sněním o středověku a germánských mýtech.

Ludvíkova fobie z lidí byla známá a odmítal se účastnit jakýchkoliv veřejných ceremonií. Ovšem postupem času se jeho psychická choroba ještě zhoršovala. Jako příklad poslouží, že v divadle, které se rozhodl navštívit, kromě krále nesměl být žádný divák. Na zámek Neuschwanstein navíc Ludvík unikal i před vlastní matkou, jež až do své smrti bydlela na zámku Hohenschwangau, a s níž neměl král příliš dobré vztahy. Matčin zámek přitom stojí pouze několik stovek metrů od Neuschwansteinu.

Velmi drahá stavba

Poloha zámku se sice může z návštěvnického hlediska jevit jako perfektní, odborníci neustále sledují pohyb podloží a již několikrát bylo nutno skalní stěny zpevňovat. Stavba zámku započala v roce 1868 a dokončena byla až roku 1892 ve zredukované verzi. Na postavení zámku král obětovat šest milionů marek, což byla na tehdejší dobu velice vysoká suma. Král stavbu financoval z privátních prostředků.

Při stavbě se Ludvík nechal inspirovat středověkým hradem Wartburg a hlavně operami Richarda Wagnera. Na vytvoření zámku pracovaly tři stovky dělníků a často se stavělo i v noci za svitu lamp. Spotřebováno bylo 465 tun salcburského mramoru, 1 550 tun pískovce a takřka půl milionu cihel. Zámek má více než dvě stě pokojů a všude se počítalo s centrálním horkovzdušným topením. Tekla teplá i studená voda a záchody měly automatické splachování.

Pod zámkem je k dispozici parkoviště, kde se za zanechání osobního vozidla platí 5 euro. Vstup do samotného sídla vyjde dospělou osobu na 12 euro. V případě vedlejšího zámku Hohenschwangau zaplatíte jen 10 euro. V nedalekém městečku Füssen se dá ukojit hlad a za prohlídku zde stojí i historické jádro s malebnými uličkami. Po značené cestě se dá dostat k mostu Marienbrücke, který se klene přes hlubokou strž a je odsud jedinečný pohled na celý zámek.