Salcburk – Mozartovo rodiště na seznamu UNESCO

Salcburk – Mozartovo rodiště na seznamu UNESCO

Rakouské město Salcburk patří k poměrně často navštěvovaným místům. V letním období turisté navštěvují památky, zatímco v zimě jde o populární místo v době vánočních a novoročních svátků, protože je zde pestrá nabídka akcí a zajímavých míst s neopakovatelnou atmosférou. Salcburk je prošpikovaný památkami, což mu vyneslo zápis na Seznam světového dědictví UNESCO.

Trocha historie

Salcburk najdeme poblíž rakouské hranice s Německem. Leží na řece Salzach ve výšce 425 metrů nad mořem. Historické jádro města se dočkalo zápisu do Seznamu světového dědictví UNESCO v roce 1996. Jedná se o čtvrté nejlidnatější město Rakouska – má cca 150 tisíc obyvatel. Město se taktéž často označuje jako Mozartovo město, jelikož se zde v roce 1756 narodil slavný klasicistní hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart.


Oblast Salcburku má bohatou historii a stopy osídlení se zde dají doložit již v mladší době kamenné. Později zde byli Římané a z pátého století našeho letopočtu je doložen klášter. Na konci sedmého století pak dostal biskup Rupert Salzburský od bavorského knížete darem pozůstatky starého římského města, aby zde mohl vykonávat misii.

Foto:Joergsam [CC BY-SA 3.0], Wikimedia

Název Salcburk je poprvé doložen k roku 755. Město bylo biskupovým sídlem a v roce 774 se tu založila první salcburská katedrála. Během druhé světové války se město stalo cílem patnácti bombových útoků amerického letectva, které zničily nebo poškodily téměř padesát procent městské zástavby. Zasažen byl i Mozartův rodný dům.

Řada zajímavých zámků                                                                

Mezi slavné historické stavby patří klášter svatého Petra, který nás navrací zpět k prvnímu biskupu Rupertovi Salzburskému. Na místě prvního opatství byl v roce 1147 vysvěcen dnešní klášterní kostel. Františkánský kostel (Franziskanerkirche) byl vybudován v osmém století a k hlavní kostelní lodi v románském stylu byl přistavěn gotický ozvučný kúr a věnec barokních kaplí. Na místě současné katedrály sv. Ruperta a Vrigila kdysi stála románská bazilika, která byla naposledy přestavěna v roce 1611, a tím bylo přineseno baroko na sever od Alp.

Foto:Thomas Pintaric [GFDL or CC-BY-SA-3.0], Wikimedia

Rodný dům Wolfganga Amadea Mozarta najdete v Obilné ulici, která byla ve své době důležitá pro obchod. Ve městě najdete také celou řadu zámků – Leopoldskron, Aigen, Freisaal, Arenberg, Hellbrunn, Doktorschlössl, Mirabell. V bezprostředním okolí pak lze navštívit zámky Anif, Glanegg a Klessheim. Ovšem nejen historické památky zaujmou návštěvníky. I moderní architektura zde má své místo, takže na vrcholu Mnišské hory (Mönchsberg) můžete obdivovat Muzeum moderního umění.

Pevnost Hohensalzburg

Významnou památkou Salcburku je pevnost Hohensalzburg, která se také označuje jako Horní zámek Salcburk. Pevnost najdeme na vrcholu Festungsberg, což je relativně malý kopec v Salcburku. Tvrz byla postavena na popud arcibiskupa salcburského opatství v jedenáctém století. Pevnost je díky své délce 250 metrů a šířce 150 metrů jedním z nejrozlehlejších středověkých hradů celé Evropy.

Foto:Steve Collis from Melbourne, Australia (Salzburg Panorama) [CC BY 2.0], Wikimedia

Během tzv. Maďarské války a selských povstání v patnáctém a šestnáctém století sloužila pevnost jako bezpečné místo pro salcburské arcibiskupy. V tu dobu také byla pevnost rozpracována do dnešní podoby. Pevnost Hohensalzburg se nikdy nepodařilo dobýt. V určité době také pevnost sloužila jako věznice a kasárna.

Foto:Herbert Ortner [GFDL, CC BY 3.0 or CC BY 3.0 at], Wikimedia

V současné době jde o jednu z nejčastěji navštěvovaných památek celého Salcburku. Do nynější podoby byl hrad uveden v devatenáctém století. Během první světové války bylo v pevnosti vězněno mnoho italských vojáků. V období před anšlusem Rakouska zde zase byli zadržováni rakouští nacisté.

Kromě klasických památek se dají navštívit různé události, kdy mezi nejvýznamnější patří Salcburský festival, v rámci něhož se konají koncerty, operní a jiná divadelní představení. Často navštěvované jsou i přírodní památky jako Kapucínská hora, Mnišská hora či Zelený pruh Freisaal. Mezi světově známé kulinářské speciality patří Mozartovy koule a Salcburské noky. Fotbaloví nadšenci zase nevynechají utkání nejlepšího klubu v zemi Red Bullu Salcburk.