Rozhledna Akátová věž

Rozhledna Akátová věž

Po celé České republice se nachází obrovské množství rozhleden. Jejich návštěvy jsou v poslední době stále populárnější. Jednou z velice zajímavých rozhleden je Akátová věž v Židlochovicích na Brněnsku.

Zaujme na první pohled

Na vrcholu kopce s názvem Výhon se nachází akátová rozhledna, která je vyrobena ze dřeva, jež roste téměř na každé rohu v okolní krajině. Rozhlednu najdeme na severozápadním hřbetu kóty Výhon. Výhon je nejvyšším bodem Dyjsko-svrateckého úvalu. Akátová věž měří téměř osmnáct metrů a najdeme ji v Židlochovicích na Brněnsku. Návštěvníkům je Akátová věž přístupná celoročně úplně zdarma. Rozhledna většinu lidí zaujme již na první pohled, protože je tvořena točitým schodištěm obloženým akátovými trámy.


 Z rozhledny se při dobrém počasí dá dohlédnout na Pálavu, Drahanskou vrchovinu nebo Ždánické vrchy. K vidění bývají i kouřící chladicí věže jaderné elektrárny v Dukovanech na Třebíčsku. Pokud se na rozhlednu vypravíte, můžete si projít i zajímavou naučnou stezku, kterou Židlochovičtí vytvořili. Celková výška rozhledny je 17,7 metru a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 14,5 metru. Turistický areál se nachází v nadmořské výšce 355 metrů, zatímco samotná vyhlídková plošina je ve výšce 369,5 m. n. m.

Otevřena od roku 2009

Rozhledna Akátová věž byla slavnostně otevřena 1. srpna 2009. Přístupná je pouze pěšky, přičemž vjezd motorových vozidel k rozhledně je zakázán. Věž má kruhový půdorys o průměru 3,7 metru. Postupně ubývající dřevěné prvky odkrývají s rostoucí výškou výhled do okolní krajiny. Rozhledna byla postavena v rámci projektu Výhon, turistický okruh s rozhlednou. Nově vybudovaný turistický okruh byl vybaven turistickým mobiliářem a informačním systémem.

Zmíněný projekt byl oceněn titulem nejlepší investice roku 2009 – TOPINVEST 2009, což je ocenění, které každý rok vyhlašují Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Projekt byl financován z Regionálního operačního programu NUTS 2 Jihovýchod – z fondu Evropské unie (92,5 %) a z rozpočtu města Židlochovice (7,5 %). Projektantem rozhledny byla Ing. arch. Pavel Jura a dodavatelem stavby společnost Haal, s. r. o. Brno.

Na rozhlednu vede celkem 76 schodů, z čehož je 61 dřevěných, 12 kovových a 3 betonové. Výstavba byla zahájena v únoru 2009, takže rozhledna byla postavena za necelého půl roku. Jedná se o unikátní rozhlednu, na kterou se rozhodně vyplatí se podívat. Pokud patříte mezi milovníky výhledu z rozhleden, pak je pro vás návštěva Akátové věže téměř povinností.