Romantický zámek Loučeň

Romantický zámek Loučeň

Zámek v Loučeni je velice zajímavou romantickou barokní památkou, s níž se však v širším povědomí nesetkáme, což je jistě škoda. Zámek navíc obklopuje obrovský anglický park. Místo najdete ve stejnojmenném městysu v okrese Nymburk.

Zajímavé prohlídky

Zámek Loučeň je vhodným místem pro odpočinek pro cestovatele za poučením, zábavou či romantikou. Zámeckými komnatami provádí kostýmovaný komorník Jeho Jasnosti, popřípadě samotný kníže nebo kněžna. Během prohlídky se návštěvníci dozvědí zajímavé příběhy života na zámku z období před sto lety.


Kromě standardních kostýmovaných prohlídek se lze také seznámit s esteticky působivými historickými interiéry zámku při čokoládové prohlídce, tajemné prohlídce s Bílou paní či se dá zámek projít od přízemí až po střechu díky objednání velkého okruhu. Romanticky působí hlavně zámecký park, kde se nachází různé exotické dřeviny, mezi nimi vyniká chráněný liliovník tulipánokvětý, což je strom původem ze Severní Ameriky, jehož loučeňský exemplář je starý zhruba 170 let a na přelomu května a června se obsypává krásnými žlutými květy.

Silný rod Valdštejnů

První písemná zmínka o obci Loučeň se datuje k roku 1223. Do období třicetileté války se na Loučni střídala nepříliš známá a důležitá jména majitelů. Zásadní změna přichází s rokem 1623, kdy Loučeň získává rod Valdštejnů. Od té doby nebyla Loučeň prodána, což nepřímo ukazuje na její hodnotu. Po Valdštejnech se k vlastnictví Loučeně dostali i další rody, ale nebylo to prodejem. Způsobeno to bylo faktem, že se u předešlých rodů nedostávalo mužských potomků. Každá změna tedy byla důsledkem sňatkové politiky, kdy každý ženská dědička z předchozího rodu uvedla svým sňatkem na Loučeň nový rod. Současný barokní zámek byl vybudován mezi lety 1704 – 1713 stavebníkem Karlem Arnoštem hrabětem z Valdštejna a stavitelem F. M. Kaňkou.

Zámek Loučeň nádvoří

Rod Thurn-Taxisů

Rod Valdštejnů zde vymřel po meči roku 1733, ale ženská linie ještě pokračovala netolerantní Marií Annou, která však žádné děti neměla a po její smrti Valdštejny vystřídal rod Fürstenberků. Na konci vlády Fürstenberků se obora z okolí Loučeně přesunula k Jabkenicím, což se později ukázalo jako výhoda zvlášť poté, co loučeňskou oboru po roce 1800 silně zdecimovala ruská protinapoleonská vojska. V roce 1809 nastala další změna, když se pány na Loučeni stali Thurn-Taxisové. Prvním majitelem z tohoto rodu byl Maxmilián Thurn-Taxis, ale hlavním sídlem rodu i nadále zůstalo pro hlavní linii rodu německé Řezno.

V roce 1945 byly interiéry zámku vybrakovány sovětskou armádou a místními obyvateli. O rok později narušený zámek prohlédli památkáři a odvezli zbytek inventáře. Roku 1949 zámek přebralo ministerstvo dopravy jako rekreační a výukové středisko pro své zaměstnance. Mezi lety 1959 – 1968 zámek sloužil jako železniční učiliště s internátem a v parku se konaly dětské tábory. Zámek byl zpřístupněn veřejnosti k 7. 7. 2007 s nově vybudovanou expozicí, do níž se vrátily některé kusy původního mobiliáře, a zároveň byl otevřen park s jedinečným souborem deseti bludišť a labyrintů. Ještě další labyrint přibyl v roce 2011.

Zámek Loučeň, část s bludištěm

 

Loučeňský zámek v historii navštívila celá řada zajímavých hostů. Za zmínku stojí rakouský císař František I., americký spisovatel Mark Twain, hudební skladatel Bedřich Smetana, česko-německý básník Rainer Maria Rilke, anglický žokej Richard Fletcher či dcera prezidenta Tomáše Garriquea Masaryka Alice. Od roku 2000 je zámek vlastněn soukromou společností Loučeň, a. s. Zámek je chráněn jako národní kulturní památka České republiky.