Památka UNESCO – zámek v Litomyšli

Památka UNESCO – zámek v Litomyšli

Česká republika se pyšní dvanáctkou památek světového dědictví UNESCO. Památky jsou rozesety po většině území České republiky, ale přeci jen více se jich nachází ve východní části země. Jednou z památek je i zámek v Litomyšli.

Význačná památka renesance

Osídlení na území současného města Litomyšl rostlo společně s rostoucím významem místní obchodní stezky. Zásadním mezníkem v rozvoji města byl příchod premonstrátů ve dvanáctém století, kteří v místech dnešního zámku založili klášter. Ovšem pohnuté doby náboženských válek patnáctého století si na klášteře vybrali svou daň. Poté, co řád odešel, byl klášter přeměněn na panské sídlo. V současné době je zámek nejvýznamnější památkou renesance v Česku a město samo se stalo oblíbeným místem pro turisty, jichž do Litomyšle každoročně přijíždějí tisíce. Díky dynamickému rozvoji moderní architektury a infrastruktury nejrůznějších služeb v posledních letech vzniklo poměrně kvalitní zázemí pro aktivní využití volného času. Zámek a zámecký areál byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1999 a od té doby táhne zájem návštěvníků ještě více.

Zámek italského typu


Renesanční zámek z druhé poloviny šestnáctého století je významným dokladem arkádového zámku italského typu. I přes úpravu interiéru na konci osmnáctého století si stále uchoval skoro nedotčený vzhled z doby renesance, včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Do současnosti se nám dochovaly taktéž mnohé hospodářské budovy a zámecká zahrada. Zápisem komplexu na seznam UNESCO byl areálu přiznán i jeho světově výjimečný význam.

Ve své unikátně dochované celistvosti patří Litomyšl k dokonalým ukázkám umělecky cenné architektury. Jde o vynikající doklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance, jež si uchovala svou jedinečnost i po následných přeměnách ve stylu nových uměleckých směrů. Zámek v Litomyšli se řadí k největším renesančním zámkům v celém Česku. V současné době je ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti. Správu provádí Národní památkový ústav.

Zámecké divadlo

Bez zajímavosti není ani zámecké divadlo, které nechal postavit v letech 1796-1797 Jiří Josef hrabě Valdštejn-Vartemberk. Hlediště vymaloval Dominik Dvořák a bohatý soubor kulis dodal vídeňský dvorní divadelní malíř Josef Platzer. Členové hraběcí rodiny a její přátelé hráli v divadle pro sebe i pro publikum z města. Bohatý divadelní život trval až do počátku čtyřicátých let devatenáctého století. Divadlo je zachované včetně jednoduché jevištní mašinérie k výměně dekorací a je jedním z mála takto dochovaných historických divadel.

Dvě významné osobnosti

Zámek je výjimečný ještě něčím jiným. Přímo na zámku se totiž narodil slavný hudební skladatel Bedřich Smetana. Smetana se narodil v rodině sládků jako jedenácté dítě a první syn. Určitě se tedy není potřeba divit tomu, že otec nechal ze samé radosti vyvalit na zámecké nádvoří sudy piva, aby i ostatní mohli vychutnat radost šťastného otce. S městem pak spojila svůj život i uznávaná kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová, která byla i představitelkou blížícího se emancipačního hnutí přelomu osmnáctého a devatenáctého století.

Kromě komplexu v Litomyšli se na seznamu UNESCO nachází sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, třebíčská židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa, brněnská vila Tugendhat, vesnická památková rezervace v Holašovicích, zámek s přilehlými zahradami v Kroměříži, lednicko-valtický areál, historické centrum Kutné Hory s kostelem svaté Barbory a s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, historické centrum Telče, historické centrum Českého Krumlova a historické centrum Prahy.