Ostrov Sokotra nabízí bizarní podívanou

Foto: www.flickr.com

Ostrov Sokotra nabízí bizarní podívanou

Ostrov Sokotra rozhodně nepatří k největším na celém světě. Ovšem i přesto zajímá spoustu lidí. Návštěvníkům totiž nabízí skutečně velice zajímavou podívanou, která jen tak někde k vidění není. Unikátní ostrov náležející Jemenu byl přitom donedávna v podstatě ztracen v průzračných vodách Indického oceánu.

Unikátní druhy rostlin a živočichů

Souostroví Sokotra najdeme na jih od Arabského poloostrova. Tato čtveřice ostrovů patří Jemenu, avšak nachází se v izolaci od okolního světa. Místní příroda je však nesmírně zajímavá. Velmi zajímavým faktem je to, že třetina rostlinných a živočišných druhů se nevyskytuje nikde jinde na celé planetě. Ovšem turismus už se dostal až sem. To má na svědomí otevření mezinárodního letiště v roce 1999. Díky tomu do oblasti začali masově proudit turisté.


Na ostrovech už se v současnosti nachází více než třicet hotelů. I kvůli tomu začíná mizet fauna a flóra. Některé změny jsou přitom nevratné, kvůli čemuž může lidstvo opět přijít o další unikátní místo. Útěchu může představovat zapsání Sokotry na seznam památek UNESCO, což by mělo vést k zabránění nejhorší devastace. Díky tomu by se snad dala zachovat místní krásná příroda. Souostroví bylo na seznam světového přírodního dědictví zařazeno v roce 2008.

Souostroví má blíže k Africe

Nad hřebeny zdejších bílých vápencových hor krouží supi. Pobřeží ostrova Sokotra je vzdáleno zhruba dvě stě kilometrů od okraje afrického pobřeží. Dvojnásobnou vzdálenost pak musíte urazit od břehů Jemenu. Sokotra je největším jemenským ostrovem. Ovšem z pohledu geografického má mnohem blíže k africkému kontinentu. Ostatně před dávnou dobou byl součástí černého kontinentu, od něhož se oddělil teprve před zhruba sedmdesáti miliony roků.

Právě díky nastalé izolaci se tamní fauna a flóra dlouhou dobu vyvíjela naprosto samostatně. V případě živočichů musíme konstatovat, že až devadesát procent plazů a zástupců hmyzí říše se nikde jinde na Zemi nenachází. Bohatý je i život v pobřežních vodách a pestré je ptactvo. Kromě Sokotry k souostroví patří i mnohem menší ostrovy Samha, Abd-al-Kúrí, Darsa a skalní útesy Kaal Firawn a Sábúníja.

Gekoni chovaní jako pomocníci

Již během prvních kilometrů cesty na ostrově turistu zaujmou svahy, které porůstají silnými kmeny sukulentu Adenium obesum socotranum. I přes relativně malou výšku působí kmeny mohutným a pevným dojmem. Ve skutečnosti jsou však velice měkké a plné vody. Procházení se přírodou Sokotry je vhodné s dostatečnou trpělivostí a v klidu. Pokud dodržíte tyto zásady, můžete se setkat i s některými živočišnými druhy.

Jedním z těchto zvířat je třeba gekon Pristurus socotranus. Pokud nebudete dělat příliš prudké pohyby, nejedná se o nikterak bojácné zvíře. Aktivní je během celého dne a skvěle využívá všechny skrýše, jež mu skýtají zvětralé balvany. Jiný druh gekona – Hemidactylus flaviridis, se zase dá označit za domácího mazlíčka místních obyvatel. Ten obývá snad všechny kamenné domy na ostrově. Vevnitř pak loví hmyz, takže ho lidé velmi vítají.

Typickým symbolem ostrova jsou stromy

Během objevování místních krás však nemusíte zůstávat pouze na povrchu. Nachází se tu totiž celá řada pěkných jeskyň. Často navštěvovaná je jeskyně Al-Hoq, která však nabízí hlavní chodbu tvořenou dlouhým a v úvodní části vysokým tunelem. Krápníková výzdoba je však částečně mrtvá, nemá přísun vody a postupem času zvětrává. Nejvýraznější je pak místní několikametrový stalagnát.

Nejtypičtějším symbolem ostrova je strom Dracaena cinnabari. Strom má celou řadu různorodých pojmenování. Říká se mu třeba „krev dvou bratří“ nebo „strom dračí krve“. Netradičně zbarvená míza stromu se dříve používala v tradiční medicíně a také jako kvalitní barvivo. Velkou vzácností je na ostrově sladká voda. Déšť je totiž na Sokotře pouze sezónní záležitostí, takže sladkovodní toky najdeme pouze na několika místech.

Jenže lidé, stejně jako na jiných místech světa, nedodržují ani základní principy vhodného chování k přírodě. Turisté zde tedy zanechávají plastové odpady či zbytky jídla. A právě činnost lidí představuje zřejmě největší ohrožení nádherné krajiny. Zavlečené zvířecí druhy ničí mladé výhonky vzácných druhů rostlin a tím současně likvidují přirozené prostředí endemických druhů. Nezbývá nic jiného než doufat, že se ochrana zdejší přírody stačí naplno rozvinout včas.