Majestátní hrad Carcassonne

Majestátní hrad Carcassonne

Když se řekne Carcassonne, řada lidí si představí populární společenskou hru. Jenže její název nevznikl jen tak. Carcassonne je totiž majestátní hrad nacházející se ve Francii. Každoročně láká skoro až neuvěřitelné množství turistů.

Dlouhá léta královskou pevností

Hrad na první pohled vypadá nesmírně romanticky. Skoro jako kdybyste se nějakým kouzlem dostali do pohádky. Ovšem ne vždy měl hrad na růžích ustláno. V předminulém století měl namále, když jeho chátrající ruiny měly být zbourány. To se však naštěstí nestalo a dnes můžeme obdivovat tento majestátní francouzský hrad. Slavné časy Carcassonnu přitom trvají už dva tisíce let. Na stejném místě dříve stávala římská pevnost a později také hrad, který současnou podobu získal v průběhu dvanáctého a třináctého století.


Mocný hrad po dlouhá léta sloužil jako královská pevnost, jež hlídala hranici se Španělskem. Ovšem v polovině sedmnáctého století se hranice posunula o značný kus jižní stranou, takže hrad ztratil dosavadní strategický a vojenský význam. Posádka opustila Carcassonne a opevněné město začalo chátrat. Kromě toho řada stavitelů z dolního města používala hradby jako vynikající a téměř nekonečnou zásobárnu stavebního materiálu. V půlce devatenáctého století již byl stav hradu natolik zoufalý, že se ho radní rozhodli celý zbourat.

 

Foto: BrianRS1 [CC BY-SA 3.0], Wikimedia

Carcassonne prošel náročnou opravou

K likvidaci kdysi proslulého hradu však naštěstí nedošlo. Tehdejší přední historik a archeolog Jean-Pierre Cros Meyrevieille se postavil proti zbourání hradu a na svou stranu získal poměrně vlivného spisovatele Prospera Mériméa, s jehož pomocí se mu podařilo středověký hrad zachránit. Kromě toho do svých řad získali i architekta Eugéna Violleta le Duca, jenž rekonstruoval slavný pařížský Notre Dame a dal se i do finančně náročné rekonstrukce Carcassonnu, díky čemuž vznikla spíše romantický replika dřívějšího města.

Foto:Laura Fanucchi [GFDL or CC-BY-SA-3.0], Wikimedia

Ovšem jen samotná rekonstrukce mohutných hradeb zabrala spoustu času a protáhla se na více než sto roků. Začala totiž roku 1853 a dokončení se dočkala v roce 1960. Nelze se však moc divit, protože dvojitý prstenec hradeb měří kolem tří kilometrů. Sláva Carcassonnu se ještě více zvýraznila v roce 1997, kdy se dostal na seznam světového dědictví UNESCO. S tím je spojený nárůst počtu návštěvníků. Středověké opevněné město každoročně navštíví kolem tří milionů turistů.

Za vstup do pevnosti si musíte připlatit

V současné době je Carcassonne hlavně turistickým městečkem, kde se najdou i různé hotely, restaurace a nechybí ani divadlo pod otevřeným nebem. Turisté mohou obdivovat Chateau Comtal, pevnost v pevnosti, která je obehnaná vodním příkopem, v němž už však není voda a pěstují se zde bylinky.

Zajímavá je i románsko-gotická katedrála z jedenáctého století s krásnými vitrážemi a slavným kamenem, na kterém je vyobrazeno obléhání hradu armádou křižáků z roku 1209. Vstup do katedrály a města se neplatí, nicméně za vstup do pevnosti si připlatíte více než osm euro. Kromě pevnosti se dá navštívit také místní Muzeum inkvizice s přehlídkou mučicích nástrojů. Ve městě se narodil i francouzský chemik a nositel Nobelovy ceny Paul Sabatier.

Carcassonne se řadí k nejzachovalejším středověkým pevnostním městům celé Evropy. Najdeme ho v jižní Francii v departementu Aude a regionu Languedoc-Roussilon. Ve městě žije kolem padesáti tisíc obyvatel. Název je odvozen od pojmenování prvního keltského sídliště, které Keltové nazývali Carcaso. Ovšem k názvu si váže i jedna pověst, kdy mělo vojsko Karla Velikého při odchodu pronést slova „Dame Carcas sonne“, což znamená „Dame Carcas zvoní“ – Dame Carcas byla manželka saracénského krále Balaacka, který na hradě vládl.