Magický Mont Saint Michel

Magický Mont Saint Michel

Francie patří k nejnavštěvovanějším evropským zemím. Turisty samozřejmě láká Paříž a její proslulá Eiffelova věž. Ovšem druhým nejnavštěvovanějším místem celé Francie je magický klášter Mont Saint Michel.

Z ostrova se stal poloostrov

Klášter leží na stejnojmenném ostrově ve francouzské Normandii a má rozlohu necelý kilometr čtvereční. Na žulovém ostrově žije jen kolem čtyřiceti obyvatel, ale i přesto sem každoročně najde cestu takřka milion návštěvníků, což je po Paříži nejvíce. Turisty neláká pouze krásný ostrov a záliv, protože hlavním lákadlem je magický klášter, který se dá bez přehánění označit za perlu francouzské gotiky. Název Mont Saint Michel v překladu známe Hora svatého Michala.

Pyšní se největším rozdílem mezi výškou mořské hladiny během přílivu a odlivu v Evropě. Tento rozdíl činí přibližně čtrnáct metrů. Nejedná se ve své podstatě o ostrov ale spíše o poloostrov, protože ho již více než 130 let spojuje s pevninou násep. Do roku 1879 však museli poutníci čekat, než voda na tekutých píscích ustoupí a oni se budou moci ke klášteru přiblížit. Od roku 1979 je Mont Saint Michel spolu se zálivem a klášterem uveden na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Místo znali už Keltové


Ostrov znali již staří Keltové, v jejichž mytologii byla hora jedním z mořských hrobů, kam odcházely duše mrtvých. Podle legendy se pak roku 708 zjevil archanděl Michael v nedalekém městě Avranches biskupovi sv. Aubrechtovi a řekl mu, aby zde postavil modlitební kapli, což také svatý Aubrecht v následujícím roce učinil, i když to nejprve považoval za mámení pekelné a nereagoval, takže ho Michael musel údajně třikrát důrazně udeřit prstem po hlavě. Richard I., vévoda z Normandie, daroval kapli v roce 966 benediktinům, kteří založili zdejší opatství, jež se stalo významným poutním místem a jedním ze středisek vzdělanosti západní Evropy.

Od 11. století začala hora sloužit jako pevnost pro vojsko. Vojáci měli být k dispozici králi i opatství. Na začátku 15. století se Angličané snažili Mont Saint Michel třikrát dobýt, ale nepodařilo se jim to. Klášter však i přesto začal postupně mocensky a finančně uvadat a velikou ránu duchovního vlivu představovala reformace. V dobách Velké francouzské revoluce bylo opatství zrušeno a stalo se z něj vězení. Stát ho zrušil v roce 1863. Do rukou benediktinů se Mont Saint Michel vrátil až v roce 1966 u příležitosti oslav tisíciletého výročí jeho vzniku.

Spousty návštěvníků nedovolí meditovat

Při příjezdu k Mont Saint Michel budou vaše oči přelétat od mělkého moře v okolí až ke špičce vysoké věže kláštera. Na špičce se nachází zlatá socha svatého Michaela. Kompaktní skála se před očima rozpadá na jednotlivé budovy, jimž klášter dominuje a jejichž přítomnost se dá uvědomit až při pohledu zblízka. Je jasné, že se na vás na každém kroku bude tlačit spousta dalších návštěvníků. Hradby obepínají celý ostrov stejně jako turisté. Kopec se v zásadě mění v lidské mraveniště. Pokud byste zde tedy chtěli rozjímat, pak máte jednoduše smůlu, protože okolní svět vás nenechá. V současné době již v klášteře žije jen několik mnichů benediktinů.

Ke klášternímu komplexu pořádá zájezdy hned několik českých cestovních kanceláří. Návštěva Mont Saint Michelu bývá často spojena s poznávacími zájezdy po Bretani a Normandii. Přibližná vzdálenost od našeho hlavního města je 1 350 kilometrů.