O tom, že je příroda nepřekonatelná architektka, není při pohledu na mnohá zákoutí naší Země nejmenších pochyb. Jedním z nejnázornějších a nejokázalejších příkladů je Antelope Canyon v Utahu. Nebezpečné místo, které dokáže během chvíle zmařit několik lidských životů, nabízí odvážlivcům, kteří riziko podstoupí, neopakovatelnou podívanou.
Indiánské území na hranici Utahu a Arizony je sice jen polopouštní oblastí, přesto zde najdeme hned několik zajímavých míst. Poblíž jezera Lake Powell se nachází dva kaňony, které zde během času vyhloubily do červených pískovcových skal proudy spodní vody z přívalových dešťů. Nejedná se o nijak velké útvary, jejich jedinečnost však spočívá v nádherném prostředí, které vzniká nenapodobitelnou kombinací průniku světla a barvy kaňonu. Polední slunce tu rozehrává dechberoucí hru stínů, světel a nekonečných odstínů barev. Stát na dně 40 metrů hluboké průrvy, kde místy stěží roztáhnete paže a vidět nad sebou tuto podívanou je skutečně magickým zážitkem.
Ačkoli se povídá, že kaňony objevila v roce 1931 malá holčička, která zde pásla ovce, je však více než zřejmé, že původní místní obyvatelé, tedy indiáni z kmene Navahů, znali toto místo již dávno před tím. Antelope Canyon je tvořen dvě oddělenými kaňony, Horním a Dolním, jejichž vstupy jsou od sebe několik kilometrů vzdálené. Turisty navštěvovanější je kaňon Horní, není však jednoduché se k němu dostat. Po zaplacení vstupného vás Navahové odvezou džípy na místo. Proniká sem je opravdu málo světla, o to zajímavější je podívaná. Jednotlivé kužely světla prostupující do hloubky asi 30 metrů se postupně lámou do různých vlnových délek a vytváří barevné inscenace od hnědé, přes červenou a oranžovou až po fialovou a dokonce i modrou. V Horním kaňonu proto existují i tzv. fotoprohlídky, na které vás pustí jen s fotografickým vybavením.
Dolní kaňon, je z této dvojice větší, dlouhý asi 800 metrů a projít jej znamená přelézt po žebříku skalnaté dno. Z tohoto důvodu je méně navštěvovaný, i když světelná podívaná s barvami v hlavní roli se tu odehrává také, a neméně krásná. Indiáni soutěsku nazývají po svém Hasdeztwazi, což znamená něco jako Spirálový skalní oblouk. Známější označení je však anglické Corkscrew tedy Vývrtka, přesně tak totiž vypadají žebrované, do vysokých oblouků točité stěny pískovce.
Dolní kaňon je velmi přísně hlídán z hlediska bezpečnosti návštěvníků. Příčinu těmto opatřením zavdala nešťastná událost z roku 1997. Tehdy vzdálená, ale vydatná bouře naplnila znenadání kaňon spodní vodou a ta s sebou vzala nic netušící návštěvníky. Některá z těl se nikdy nepodařilo najít. Z dvanácti osob tehdy jedenáct zahynulo. V dnešní době tedy indiáni přísně sledují předpověď počasí v širším okolí a kaňon vybavili záchrannými lany a kovovými bednami, kterými by při náhlém zaplavení návštěvníky vytáhli.