Na světě se nachází spousta zajímavých pamětihodností. Některé z nich pak patří na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Ostatně i v České republice takové památky máme, avšak velmi zajímavé jsou i další pamětihodnosti z různých koutů světa. Jednou z nich je i město Luang Prabang, které má interesantní historické jádro.
Název Luang Prabang toho mnoha lidem příliš neřekne. Většina lidí pouze dovede odhadnout, že se jedná o asijský název. To je samozřejmě pravda – Luang Prabang se nachází na severu Laosu v provincii Luang Prabang. Historické jádro města patří na seznam světového dědictví UNESCO již od roku 1995. Město najdete na levém břehu jedné z nejvýznamnějších světových řek Mekongu u jeho soutoku s řekou Nam Khan. Luang Prabang leží v nadmořské výšce 700 metrů, přibližně 425 kilometrů na sever od hlavního města Laosu, kterým je Vientiane.
Zhruba tři kilometry na severovýchod od Luang Prabangu pak najdete mezinárodní letiště, které město spojuje s Bangkokem či Siem Reapem. Díky přítomnosti letiště se dá město navštívit poměrně jednoduše. Pokud jde o pozemní spojení s Vientianem, pak lze jet po silnici číslo 13, která vede z Voeng Khamu u laosko-kambodžských hranic do Botenu u laosko-čínských hranic. Důležitou komunikační tepnou však i nadále zůstává řeka Mekong – město Huay Xai na laosko-thajské hranici je vzdáleno dva dny plavby pomalou lodí proti proudu řeky. Město Luang Prabang je také centrem obchodu s rýží, kaučukem a teakovým dřevem.
V období mezi osmým až třináctým stoletím se na území současného severního Laosu začaly formovat první městské státy Taiů. Ve dvanáctém století zřejmě vůdce jménem Khun Lo dobyl oblast Luang Prabangu. Město se následně stalo střediskem jednoho ze tří hlavních městských států Taiů na území dnešního Laosu. Strukturu však narušila mongolská invaze v polovině třináctého století, která byla nasměrována proti Khmérům. Jakmile mongolská vojska ustoupila, byla založena nová království.
Jedním z nově založených království byl stát založený místními vládci Luang Prabangu. Tento nový stát se stal vedoucí silou v severním Laosu. Zhruba od roku 1271 stát ovládala dynastie Phraya. Kolem poloviny čtrnáctého století princ dynastie Phraya Fa Ngum po sporu se svým otcem uprchnul do Khmérské říše. S pomocí Khmérů se pak Fa Ngum vrátil v roce 1353, dobyl Luang Prabang a založil tu nový stát – říši Lan Xang.
Foto: Rebeccamack, Wikimedia
Čtyři roky po založení nového státu Fa Ngumem bylo jméno města změněno na Muang Xieng Thong, což v překladu znamená „město zlata“. V patnáctém století byl stát Lan Xang v úpadku a ohrožovali ho sousední Vietnamci a Barmánci. Právě Vietnamci pak vyplenili Luang Prabang v roce 1479. Pro upevnění královské moci přivezl král Visunarat do Luang Prabangu z Angkoru cennou sošku Buddhy (Pha Bang). Král Setthathirath I. v roce 1560 v obavě před útokem z Barmy přesunul hlavní město říše Lan Xangu do Vientiane. Po dalších invazích Barmánců se říše Lan Xang v roce 1707 rozpadla. Luang Prabang se následně stal hlavním městem nezávislého Království Luang Prabang.
Ve druhé půlce devatenáctého století bylo město zkoumáno francouzskými badateli. V roce 1887 se pak Království Luang Prabang stalo protektorátem Francouzské Indočíny. Laos získal nezávislost v roce 1953 a král Luang Prabangu Sisavang Vong se stal hlavou nezávislého Laoského království. Hlavní město sice bylo umístěno ve Vientiane, avšak král sídlil v Luang Prabangu. V roce 1975 však Luang Prabang dobyl komunistický Pathet Lao a následoval exodus obyvatelstva. Z Luang Prabangu se stalo bezvýznamné provinční město. Po znovuotevření Laosu svět na začátku devadesátých let dvacátého století však význam města opět vzrůstal a s umístěním na seznam světového dědictví UNESCO přišly rozsáhlé rekonstrukce městských památek.
Foto: Ekrem Canli , Wikimedia
Město je poměrně hodně navštěvované turisty, přičemž jednou z příčin je jeho uvedení do seznamu UNESCO. Od té doby se návštěvnost Luang Prabangu zvýšila. V roce 2003 město navštívilo téměř osmdesát tisíc zahraničních turistů. Ovšem je třeba poznamenat, že návštěva Luang Prabangu se skutečně vyplatí, jelikož jde o pozoruhodné město s krásným historickým jádrem. Velmi zajímavá je 24 metrů vysoká stúpa That Chomsi, ale za návštěvu stojí i klášter Wat Xieng a La Chapelle Rouge.
Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím!.
Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.