Královský hrad na Wawelu v Polsku

Královský hrad na Wawelu v Polsku

Polsko skýtá celou řadu historických zajímavostí. Jedním z nejzajímavějších měst je Krakov, kde je k vidění celá řada gotických pamětihodností. Velice pěkný je zdejší Královský hrad na kopci Wawel na levém břehu řeky Visly. U Královského hradu najdeme i katedrálu svatého Stanislava a Václava. Společně s centrem města je Královský hrad uveden na seznamu světového dědictví UNESCO.

Historie Královského hradu

Wavelské jeskyně byli obývány lidmi již od doby kamenné a opevnění se tu nacházelo už v raném středověku. V roce 1000 tu vzniklo biskupství a následně byla vystavěna kamenná katedrála – tzv. Katedrála Boleslava I. Z této katedrály se však dochovaly jenom základy. Nejstarší rezidence se na Wawelu objevila v jedenáctém století. Kamenná stavba stála v severní části kopce, která je nejvyšší. Na přelomu jedenáctého a dvanáctého století bylo stavení na východě přestavěno. Kamenná románská rezidence měla věž a obytný palác. Na přelomu třináctého a čtrnáctého století se kopec rozdělil na horní a dolní hrad. Počátkem čtrnáctého století pak nechal Vladislav I. Lokýtek přestavět rezidenci v románském stylu na sloh gotický.


Za vlády krále Kazimíra III. Velikého v půlce čtrnáctého století bylo sídlo přestaveno na reprezentativní gotický zámek. V roce 1499 však hrad vyhořel. Mezi lety 1504-1536 vznikl renesanční zámek, jenž zůstal zachován do současnosti. V roce 1595 však vyhořela severní část zámku, která byla o něco později přestavěna v raně barokním stylu. V roce 1609 bylo královské sídlo přeneseno do Varšavy, takže zámek začal pustnout. Při Švédské válce byl Wawel vyrabován a v roce 1702 švédští vojáci založili požár. Hrad posléze vyrabovali i pruští vojáci a Rakušané přeměnili celý kopec na kasárna. Rekonstrukční práce začaly po roce 1905 a přerušeny byly jen během druhé světové války.

Velmi často navštěvované místo

Nízký vrch na levém břehu řeky Visly na návštěvníky dýchne starými časy, kdy byl místní hrad sídlem polských panovníků. Vedlejší honosná katedrála pak byla významným pohřebištěm – ostatně je i dodnes, protože zde po tragické letecké nehodě našli místo posledního odpočinku manželé Kaczyńští. Nynější stavba má dvě patra ve stylu renesance a baroka s klasicistními prvky. Nachází se v ní tři obytná křídla, jedno paravánové křídlo, vnitřní dvůr a pět obytných věží. Uvnitř se nachází dvě reprezentativní schodiště.

Vnitřní dvůr obklopují třípodlažní sloupové arkády. Zámek se nachází na ploše více než sedmi tisíc metrů čtverečních a najdeme zde více než sedmdesátku výstavních sálů s pěti stálými expozicemi. Podívat se můžete na soukromé královské komnaty, reprezentativní královské komnaty, korunovační pokladnici, expozici umění orientu a zbrojnici. Na Wawel se chodí podobně jako na Pražský hrad v České republice, takže se musíte smířit s dlouhou čekací dobou na prohlídku.

Město Krakov však nabízí mnohé další pamětihodnosti. V Krakově najdete historické domy a paláce, náměstí s kostely, obchody, stánky se suvenýry či příjemné kavárny. Krakov je také nejnavštěvovanějším městem Polska. Do známého města se dá zajet třeba i jenom na víkend. Město je druhé nejlidnatější v celé zemi a doposud je skutečnou metropolí se vším všudy. Od hranic České republiky se Krakov nachází přibližně 130 kilometrů.