Po celém světě je spousta zajímavých jeskyní, které stojí za naši pozornost. Hned několik jich najdeme ve Spojených státech amerických a zmínit musíme Carlsbadské jeskyně, jež se označují za jedny z nejkrásnějších jeskyní v USA a vlastně i na celém světě.
Součástí světového dědictví UNESCO
Carlsbadské jeskyně se v originále jmenují Carlsbad Caverns a jeskyně najdeme v Guadalupských horách v Novém Mexiku nedaleko města Carlsbad, po němž jsou také pojmenovány. Název města Carlsbad pochází z německého pojmenování našich Karlových Varů. Do přístupných částí jeskyní se dá slézt přirozeným vstupem nebo za pomoci výtahu. Hlavní prostory Carlsbadských jeskyní prozkoumal Jim White.
V jeskyních se nachází množství dómů, z nichž Dóm gigantů se řadí k největším jeskynním prostorům na světě. Mezi další významné prostory řadíme Velký dóm, Královninu komnatu, Novomexický dóm, Králův palác, Dóm zeleného jezera nebo Dóm indiánského dítěte. Valná část prostor vyniká nádhernou krápníkovou výzdobou, přičemž některé krápníky jsou pojmenovány a k nejznámějším patří Totem a Prst čarodějnice. V okolí se nachází dalších přibližně osmdesát jeskyní, takže okolí Carlsbadských jeskyní bylo vyhlášeno národním parkem v roce 1930. Následoval zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 1995.
Poblíž rezervace Apačů
Nedaleko jeskyní se nachází i jeskyně Lechunguilla, což je nejhlubší jeskyně ve Spojených státech a jedna z nejdelších jeskyní na celém světě. Když se vydáte do Carlsbadských jeskyní, v některých místech uslyšíte kapání vody. Jeskyně jsou staré 250 milionů let. Národní park leží poměrně daleko od jakékoliv civilizace. Vždyť nejbližší město Carlsbad leží dobrých padesát kilometrů daleko. Na dohled je rezervace Apačů Mescalero. A proč se vlastně město Carlsbad jmenuje podle Karlových Varů? Osadníci totiž nedaleko objevili minerální prameny s prokazatelnými léčebnými účinky, a proto město pojmenovali podle slavných evropských lázní.
Let stovek tisíc netopýrů
Velice oblíbenou atrakci najdeme u Natural Entrance - za soumraku se zde odehrává vynikající divadlo, na 400 tisíc netopýrů vylétá z nitra podzemí. Všichni netopýři odsud míří k řece Rio Pecos, kde hledají potravu. Při návštěvě jeskyně platí vstupné tři dny a máte díky tomu nárok k prohlídce podzemních prostor bez průvodce.
Na trasách, kde jsou zapotřebí průvodci, zaplatíte příplatek, který se pohybuje od sedmi do dvaceti dolarů na osobu. V sezóně je však nutné prohlídku rezervovat předem. Pokud si chcete jeskyně skutečně užít, měli byste počítat minimálně s jedním celým dnem. Určitě si nenechte ujít let netopýrů, který se zde dá vidět každý večer za soumraku od dubna do října. Ideální je vybrat si dobu návštěvy mimo sezónu a mimo víkendové termíny. Poté se teprve návštěvu jeskyní můžete skutečně užít, protože se nemusíte vydávat napříč hordami lidí.
Jeskyně leží úplně na jihu Nového Mexika na starém americkém Jihozápadě uprostřed vražedné pouště. Jedná se o jedny z nejhlubších, nejrozlehlejších a nejkrásnějších jeskyní, jaké se podařilo objevit. Pro lidskou fantazii takřka nepředstavitelné prostory zůstávaly ukryté stovky metrů pod povrchem. Američané jeskyním přezdívají "Velký kaňon se střechou". Při návštěvě jeskyní je třeba dýchat zhluboka. V jeskyních však panuje poměrně velké sucho, protože mají pouze minimální přísun povrchové vody.