Bruggy- Útulné a kouzelné městečko

Bruggy- Útulné a kouzelné městečko

V Belgii existuje spousta malebných měst, které stojí za návštěvu, a jedním z nich jsou právě Bruggy nacházející se v Západních Flandrech. Historické centrum tohoto města bylo dokonce v roce 2000 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a v roce 2002 byly Bruggy vybrány jako Evropské hlavní město kultury. Těšit se můžete například na spoustu gotických staveb nebo na plavbu ve člunu po tamějších kanálech.

Město s obchodní historií

Nejenže se jedná o jedno z nejkrásnějších měst Belgie, ale Bruggy můžeme také znát jako město, které se proslavilo svými obchody. Již ve středověku Bruggy sloužily jako námořní přístav a v 11. století se dokonce staly celoevropským obchodním centrem. I přesto, že roku 1050 došlo k zanesení vodních cest, které spojovaly město s mořem, tak se ve 13. a 14. století Bruggy dočkaly rychlého ekonomického růstu. Posléze se do Brugg sjížděli obchodníci z celé Evropy, aby zde prodávali své zboží.


Ekonomický úpadek Brugg začal v 15. století, kdy se hlavním centrem obchodu staly Antverpy. V roce 1850 byly Bruggy dokonce prohlášeny za nejchudší město Belgie. Poté se během ubíhajících let Bruggy příliš nezměnily, a tak si zachovaly svojí středověkou podobu, díky níž se v průběhu 20. století staly významným turistickým centrem, které ročně navštíví více než milión turistů.

Kam zajít a co vidět?


V Bruggách se rozhodně nebudete nudit, protože se zde nachází spousta památek a historických atrakcí, které turisté mají možnost navštívit. Jednou z těch hlavních je náměstí Grote Markt, které se nachází přímo ve středu historické části města a bylo založeno roku 958. Zde můžete najít zvonici Belfort, která je vysoká 83 metrů, a pokud na ni vystoupíte, tak se můžete pokochat krásným výhledem. Dále na náměstí naleznete například tržnici Halle nebo spoustu středověkých štítových domů. Dalším náměstím v Bruggách je Burg, kde stojí především gotická radnice, Justiční palác a bazilika Svaté krve.

Další místo, kam návštěvníci mohou v Bruggách zajít, je Rybí trh a pokud se odtud vydáte cestou podél vodního kanálu, tak se octnete u sochy českého světce Jana Nepomuckého. Od Rybího trhu také vyplouvají loďky na výlety po kanálech, díky kterým se turista dostane i do míst, kam pěšky nemůže. V městě se dá mimo loděk cestovat i kočáry pro turisty, takže i tak si můžete výlet do Brugg ozvláštnit.

Kromě baziliky Svaté krve se ve městě nachází plno kostelů. Jedním z nich je především kostel Panny Marie, který byl od roku 1220 stavěn zhruba 200 let, a tak vyniká svou směsicí stavebních slohů a stylů. Mezi další kostely patří například Jeruzalémský kostel nebo kostel sv. Anny.

Milovníci umění mohou v Bruggách navštívit Groeningse Museum, které je považováno za nejznámější muzeum města. Jsou zde vystavena díla vlámských umělců od 15. Století až po současnost. Do tohoto muzea přispívají svými díly i malíři bruggské školy. Nalezneme zde díla Gerarda Davida, Hieronymuse Bosche nebo třeba Hanse van Memlinga.

Jestli se tedy rozhodnete navštívit toto město plné kultury, existuje spousta dalších míst, která tu nebyla zmíněna, a kam zde můžete zajít. Bruggy nabízí spoustu možností a každý si rozhodně přijde na své, ať se jedná o cokoliv.