Broumovské a Polické stěny

Broumovské a Polické stěny

Severovýchodní Čechy nabízí celou řadu zajímavých pamětihodností a přírodních krás. Mezi nejzajímavější přírodní místa patří Broumovské a Polické stěny, které najdeme v okrese Náchod. Je to obraz téměř panenské přírody, která návštěvníky uchvátí romantickými skalními útvary, roklemi a vyhlídkami do překrásné krajiny.

Broumovské stěny

Broumovské stěny jsou Národní přírodní rezervací, která zde byla vyhlášena v roce 1956. Rozloha rezervace je více než 600 hektarů a slouží k ochraně krajinářsky významného nesouměrného hřbetu Broumovských stěn s řadou skalních měst. Broumovské stěny najdeme zhruba čtyři kilometry na západ od Broumova v turistickém regionu Kladské pomezí. Broumovské stěny jsou z kvádrových pískovců a tvoří přirozenou hranici mezi Polickem a Broumovskou kotlinou.

Přibližně dvanáct kilometrů dlouhý zalesněný hřbet se táhne od Honského Špičáku až k pohraničnímu sedlu pod Hejšovinou. Broumobské stěny patří k oblíbeným místům turistů díky svým skalním útvarům, roklím, vyhlídkám a klidu. Rozsáhlá oblast je tvořena krásnými exempláři pískovcových skal, nechybí ani hluboké rokle, soutěsky, bohaté lesy a krásná vyhlídková místa. Místním unikátem jsou tzv. Slavěnské hřiby, jež se dají vidět v lese nad obcí Slavný. Skály svou podobu hřibů získaly nerovnoměrným zvětráváním.

Nejnavštěvovanější Hvězda


Nejzajímavější části Broumovských stěn jsou zpřístupněny poměrně hustou sítí turistických naučných stezek a značených cest, jež umožňují relativně pohodlný průchod jinak těžko prostupným terénem. Mezi zajímavé vyhlídkové vrcholy patří Supí koš, Hvězda, Božanovský Špičák či Koruna. Právě z těchto vrcholů je perfektní výhled nejen na blízký skalní terén a další okolí Policka a Broumovska, ale i k dalekým obzorům s charakteristickými obrysy hřebenů Krkonoš, Sovích či Orlických hor.

Nejčastěji navštěvovanou částí je Hvězda, ležící v nadmořské výšce 671 metrů. Ta je i křižovatkou turistických cest. Kromě toho je často navštěvovaná i díky barokní kapli postavenou podle plánu Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Polické stěny

Polické stěny jsou národní přírodní památkou, za níž byly vyhlášeny v roce 2009. Nachází se nedaleko obcí Hlavňov a Suchý Důl. Důvodem ochrany Polických stěn je geomorfologicky ojedinělý útvar Polických stěn tvořený formami pseudokrasového reliéfu v kvádrových pískovcích svrchní křídy, jež se tu vyskytují hlavně ve formě rozsáhlých skalních plošin a měst, složitě členěných hřbetů a skalních věží, kaňonů, soutěsek a jeskyní, kde žijí specifická rostlinná a živočišná společenstva.

Pískovce byly v dávných dobách dnem moře. Ze slepeného písku pak vzniknul pískovec, který později popraskal do mohutných kvádrů. V oblasti Polických stěn poté vzniknul jedinečný útvar, který tvoří skalní plošiny a města. Znečištění ovzduší ve druhé polovině dvacátého století způsobilo zkázu původního lesního porostu, nicméně původní les se postupně pozvolna obnovuje.

K nejznámějším a nejnavštěvovanějším místům patří Kovářova rokle, což je přibližně kilometr dlouhý kaňon, který je sevřený skalními bloky a vysokými věžemi. Prohlédnout si zde můžete i pískovcové jeskyně. Vzhledem k ochraně skal i porostu je tu upraven režim pohybu turistů a zvláštní pravidla platí i pro horolezce, jelikož horolezecké oblasti jsou přísně vymezeny.

Broumovské stěny jsou velmi dobře přístupné z obou stran, přičemž na jihozápadě se dá dostat autem do vesnic Pěkov, Slavný, Hlavňov či Machod, odkud se musí dále pěšky. Z druhé strany se dá autem dopravit do vesnic Martínkovice, Křinice či Božanov. Z těchto vesnic je třeba překonat poměrně velké převýšení, aby se dalo dostat na hřeben stěn.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".

Podobné výlety

Skalní město Ostaš

Pár kilometrů od Police nad Metují se nachází osamocená stolová hora zvaná Ostaš . Už zdálky upoutá svým pravidelným, jakoby zaříznutým tvarem. Hora láká návštěvníky svým...

Rozsáhlý a majestátní zámek v Náchodě

V Královéhradeckém kraji se nachází celá řada pamětihodností. V okresním městě Náchod, které je v turistickém regionu Kladské pomezí na severovýchodě Čech, se nachází skuteč...

Půvabný zámek Dětenice a středověká krčma

Zajímavá středověká krčma a zámek se snoubí v Dětenicích v Královéhradeckém kraji. Původní zámek byl renovován na konci dvacátého století a po několika desetiletích otevřen ...

Malebný zámek v Častolovicích

Královéhradecký kraj patří k turisticky atraktivním destinacím České republiky. Mohou za to různé historické památky, k nimž se řadí i velice pěkně vyhlížející zámek v Často...