Svět je skutečně místy podivuhodný a některá místa vypadají až nadpozemsky. Jedním z takových netradičně vypadajících míst je barevný pramen Grand Prismatic Spring, který skutečně hraje všemi možnými barvami. Patří k zajímavým místům oblíbeného Yellowstonského národního parku.
Grand Prismatic Spring je vlastně největším horkým pramenem celého Yellowstonského národního parku. Ovšem teplota ani velikost nejsou tím, co návštěvníky nejvíce láká. Zástupy turistů totiž fascinuje svou barevností. Vodní plocha má průměr přibližně kolem 110 metrů a všudypřítomní turisté si ji prohlíží, fotí a natáčí z nedaleké dřevěné lávky. Ovšem vzhledem k rozsáhlosti pramenu se mnohem více vyplatí pohled z ptačí perspektivy.
V yellowstonských horských pramenech zbarvení vody závisí na množství živých organismů – řas a bakterií. Odstín vody pak hodně závisí kromě jiného na poměru chlorofylu a karotenoidů. Také záleží na teplotě vody. Některé bakterie dovedou přežívat i v horké vodě, zatímco jiným mnohem více vyhovují chladnější teploty. Díky střídání ročního období se proměňuje dokonce i zabarvení Grand Prismatic Spring.
Foto:Brocken Inaglory [CC BY-SA 3.0 or GFDL], Wikimedia
Prostředek největšího horského pramene celých Spojených států amerických vyplňuje sytě modrá barva, která přechází do svěží tyrkysové a u břehu se proměňuje ve světle žlutou až zlatavou barvu. Při troše fantazie může prstenec na okrajích pramene připomínat lesklé a duhové skvrny od benzínu. Ovšem někdy mohou turisté Grand Prismatic Spring obdivovat v nazelenalém odstínu nebo třeba s tmavě červeným prstencem.
Foto:Clément Bardot [CC BY-SA 3.0], Wikimedia
Pramen najdeme v oblasti Yellowstonského parku, která se nazývá Midway Geyser Basin. V této zóně se nachází mnohem více horských pramenů, avšak žádný z nich samozřejmě nedosahuje velikosti Grand Prismatic Spring. Grand Prismatic Spring je třetím největším horským pramenem na celém světě. První zmínky o jezeře pochází ze začátku devatenáctého století.
Grand Prismatic Spring však není jediným zajímavě zbarvenou vodní plochou ve Spojených státech. Jezírko z názvem Morning Glory láká také spousty turistů. Nachází se v národním parku v americkém státě Wyoming a odjakživa je obrovským lákadlem pro cestovatele, dobrodruhy a fotografy. Fascinující barva jezírka přitom byla před několika desítkami let odlišná od té současné. Přírodní horký pramen byl zabarven do sytě modré barvy, avšak současná barva je znatelně světlejší.
Foto:Jim Peaco, National Park Service [Public domain], Wikimedia
Výraznou barvu taktéž způsobují teplomilné bakterie. Kromě zelených a modrých odstínů se zde na obvodu také objevuje žlutá, oranžová až načervenalá barva. Proč vlastně došlo k zesvětlení barvy? Nejedná se o žádnou záhadu. Turisté do jezera po desítky let házeli mince, kameny a plechovky, čímž částečně ucpali průchod teplé vody a celkově snížili teplotu jezera. Bakterie prospívající v horké vodě začaly odumírat a barva začala blednout. Pracovníci parku se sice snažili ucpané otvory zprůchodnit, ale jejich snaha byla marná.
Yellowstonský park má za sebou poměrně dlouhou historii, protože byl založen již v roce 1872 na popud tehdejšího amerického prezidenta Ulyssea Simpsona Granta, který chtěl ochránit zdejší přírodní bohatství. O více než sto let později byl Yellowstonský národní park zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Rozloha celého parku činí kolem devíti tisíc čtverečních kilometrů. Každý rok ho navštíví až tři miliony turistů.
Foto:Sam Beebe/Ecotrust [CC BY-SA 3.0], Wikimedia
Kromě četných horských pramenů je zde k vidění přes stovku vodopádů. Určitým pomyslným centrem parku je Yellowstonské jezero, které je největším ledovcovým jezerem v celé Severní Americe se svou délkou přibližně 40 kilometrů a šířkou okolo 20 kilometrů. Přibližně osmdesát procent celého území parku pokrývají hluboké lesy. Místní proslulý gejzír Old Faithful chrlí vodu do výšky 36 metrů v pravidelných intervalech a je dalším častým centrem pozornosti turistů.
Všechny zmíněné přírodní krásy rozhodně stojí za návštěvu, takže pokud máte cestu do Spojených států amerických, určitě si naplánujte několikadenní prohlídku zdejších končin. Místa jsou poměrně často navštěvovaná a nezajímají pouze turisty. Na své si totiž přijdou i fotografové, kteří se zde snaží ulovit dokonalý snímek.
Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím!.
Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.