Ještě relativně nedávno byla Afrika málo objeveným kontinentem. Určitou záhadu představovaly i Viktoriiny vodopády, nicméně dnes je to již jen turisticky často navštěvovaná atrakce. Viktoriiny vodopády patří k největším vodopádům na celém světě a výprava k nim by mohla klidně zabrat několik dní, pokud si chcete všechno patřičně prohlédnout.
Viktoriiny vodopády najdeme na řece Zambezi a územně se dělí mezi dva státy – Zambii a Zimbabwe. Vodopády jsou široké více než 1 800 metrů a voda zde padá do hloubky 140 metrů. Tím se Viktoriiny vodopády řadí k největším na světě a jedná se o jeden z přírodních divů světa. Vodopády obklopuje mlžný prales, který smáčí vodní tříšť z vodopádu. Široká řeka Zambezi se Viktoriinými vodopády propadá do klikaté cesty vedoucí skalními soutěskami z čediče.
Viktoriiny vodopády přitom byly dlouhá léta zahaleny oparem tajemství a pro Evropany je objevil až slavný cestovatel David Livingstone v roce 1855. Tento misionář pojmenoval vodopády na počet tehdejší britské královny Viktorie. Určitě není bez zajímavosti, že o dvacet let později Viktoriiny vodopády důkladně prozkoumal i český cestovatel Emil Holub, který také udělal jejich úplně první mapu. Mapa poté vyšla v cestopise Sedm let v jižní Africe.
Vodopády a místní krajinu ochraňuje nejen národní park, ale také fakt, že Viktoriiny vodopády jsou od roku 1989 zapsány na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Domorodci žijící v okolí vodopádů je různě přezdívali již od dávných časů, takže Viktoriiny vodopády jsou známy také jako „kouř, který hřmí“ či „voda, která stoupá vzhůru jako kouř“.
V současnosti jsou Viktoriiny vodopády velkou turistickou atrakcí, což uvidíte hned, jak vystoupíte z letadla. Před letištní halou totiž najdete zpívající a bubnující skupinu domorodých obyvatel a setkáte se i s naháněči, kteří shánějí cestující do svých taxíků. Pro návštěvu Viktoriiných vodopádů je vhodnější zimbabwská strana, takže je rozumné se vydat do městečka Victoria Falls.
Většina turistů si nenechá ujít procházku po hraně Viktoriiných vodopádů, přičemž místy se prochází po odvážně vedeném chodníčku na okraji hluboké propasti. Ovšem nejlepší výhled na vodopády dostanete z paluby vrtulníku, což je pro turisty vrcholný zážitek a pro místní zase dobrý obchod. Za přibližně dvacetiminutový let totiž zájemce zaplatí přibližně sto dolarů. Let vrtulníkem však není jediná místní atrakce.
Další možnost představuje možnost vrhnout se na gumovém laně z mostu pod vodopádem. Tamní bungee jumping se řadí k legendám celého světa. Místní rokle je hluboká 111 metrů, takže je třeba hodně odvahy ke skoku. Existuje i možnost raftingu, nicméně celodenní rafting na úseku pod vodopády je znalci považován za jeden z nejnáročnějších na světě. O mnoho méně náročné je plavání na nafukovacích kánoích nad hranou vodopádu. Většina návštěvníků Viktoriiných vodopádů se zde zdrží dva až tři dyn, načež se přesouvá do jednoho z blízkých národních parků (např. Hwange či Chobe).
Ideálně se na místo dostanete letecky s přestupem do Johannesburgu. Místní letiště leží zhruba dvacet kilometrů od Viktoriiných vodopádů. Místní dopravu obstarají taxíky a privátní vozy, protože veřejná doprava není příliš spolehlivá. Všechny výlety jsou organizovány místními cestovními kancelářemi. Na místě se nachází několik hotelů, takže o ubytování se obávat nemusíte. Vyrazit můžete celoročně, přičemž zimní období s denními teplotami kolem 25 °C je zde od května do srpna. Pro rafting je nejlepší období mezi červnem a lednem, kdy má řeka Zambezi nízký průtok.
Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím!.
Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.