Luanda je nejdražším městem světa

Luanda je nejdražším městem světa

Když se hovoří o nejdražších městech na celém světě, pak často létají názvy jako New York, Abú Zabí, Dubaj, Londýn, Paříž, Curych, Praha, Hongkong či Singapur. Ale to úplně nejdražší město se nachází na kontinentu, kde by ho asi nikdo nehledal – v Africe. Angolské hlavní město Luanda je nejdražším městem celého světa.

Historie města

Luanda je hlavním a největším městem v Angole. Nachází se na pobřeží Atlantského oceánu, díky čemuž je i velice důležitým angolským přístavem a administrativním centrem země. V celé aglomeraci žije více než pět milionů obyvatel. Město bylo založeno již v roce 1576 portugalským průzkumníkem Paulo Diasem de Novais, což byl vnuka slavného mořeplavce Bartolomeo Diase. Angola byla také dlouhá léta portugalskou kolonií, na níž vyhlásila nezávislost až v roce 1975. V té době již byla Luanda poměrně moderním městem, kde však žila velká část původem bílých Portugalců, nicméně ti se z města ve velkém stěhovali, což mělo důvod v portugalské Karafiátové revoluce a hlavně se začátkem Angolské občanské války, která byla krvavá a skončila v podstatě až v roce 2002. Po roce 2002 díky vysoké míře ekonomického růstu, jenž byl podpořen produkcí ropy a diamantů, začala rozsáhlá rekonstrukce Luandy.

Drahé zboží z dovozu a bezpečnost

Náklady na běžný život se v Luandě opravdu prodraží. S označením angolské metropole jako nejdražšího města na světě přišly hned dvě renomované poradenské společnosti. Je samozřejmé, že toto poměrně překvapivé prvenství má svoje důvody.


V Angole je velké ropné bohatství, což samo sebou přitahuje pracovníky z celého širého světa. A ti pracovníci jsou nuceni zaplatit někdy skutečně přemrštěné ceny za dovážené zboží i za vlastní bezpečnost, která by měla být samozřejmostí. V běžných věcech není možné Luandu považovat za drahé město, nicméně v případě zboží z dovozu a bezpečného života je na světě bezkonkurenčně nejdražší. Zahraniční zaměstnanci tedy musí pořádně zaplatit, aby dostali určitý standard.

Přepočet vyrazí dech

Jako příklad poslouží například obyčejné menu v rychlém občerstvení, které si můžete pořídit za v přepočtu přibližně 450 Kč. Pakliže si v Luandě chcete pořídit obyčejné džíny, pak se téměř nedoplatíte, jelikož tento kus oblečení vychází v přepočtu na neuvěřitelných 5 500 Kč. To jsou ceny, které si samozřejmě nemohou dovolit všichni, a tato africká země se podle Světové banky nachází na sedmé pozici na světě, co se nerovnosti příjmů týká. Vždyť většina populace si musí vystačit s příjmem pod dva dolary na den. Díky tomu se řadí Luanda k jedněm z nejdražších měst na celém světě a některé žebříčky jí přisuzují absolutní prvenství.