Homosexuál Röhm se Hitlerovi nehodil

Homosexuál Röhm se Hitlerovi nehodil

Homosexualita byla v Třetí říši nepříliš oblíbeným jevem. Pro homosexualitu zemřelo během druhé světové války mnoho lidí. Nacisté je likvidovali ve svých koncentračních táborech a homosexuálové pro ně byli obzvlášť zavrženíhodní. Jednou z prvních obětí byl sám velitel SA Ernst Röhm!

Vojákem od mládí

Ernst Röhm se mohl pyšnit tím, že jako jeden z mála lidí směl tykat samotnému Adolfu Hitlerovi. Z toho lze usoudit, že patřil k lidem Hitlerovi nejbližším. Ovšem ani jemu se nevyhnul krutý konec. Velel jednotkám Sturmabteilung, které jsou známé pod zkratkou SA. Tyto jednotky však začaly být příliš ambiciózní a to samé platilo o jejich veliteli. Vše eskalovalo v tzv. Noc dlouhých nožů.


Ernst Julius Röhm se narodil 28. listopadu 1887 v bavorském Mnichově. Již v devatenácti letech se stal vojákem a postupem času to dotáhl na kapitána. Během první světové války bojoval statečně a byl několikrát raněn, za což si vysloužil železný kříž I. třídy. V bojích také přišel o část nosní kosti, což jeho vzhled natrvalo poznamenalo.

S Adolfem Hitlerem se Ernst Röhm setkal již v roce 1919. Ve stejném roce také oba vstoupili do Německé dělnické strany (DAP), jež se později přejmenovala na Národně socialistickou německou dělnickou stranu - NSDAP. Zároveň se stranou vznikl i základ jejích pozdějších úderných oddílů, které vešly do historie pod zkratkou SA. A přesně do čela této organizace se Ernst Röhm postavil v roce 1930, když byl Adolfem Hitlerem povolán z daleké Bolívie, kde aktuálně působil jako vojenský poradce. Röhm si do SA brzy přivedl své přátele a zavedl nové pořádky. Podařilo se mu SA vymanit zpod přímého dohledu NSDAP. Jeho organizace brzy čítala kolem jednoho milionu členů. SA však měla nevalnou reputaci a hovořilo se o ní jako o skupině násilníků a pijanů, kteří jen hledají možnost, jak se poprat se svými politickými oponenty.

Homosexuální velitel

Problém představovalo také to, že Ernst Röhm ani jeho náměstci se nijak netajili svojí homosexualitou. To nám může znít jako velký paradox vzhledem k tomu, nakolik byli později homosexuálové v rámci Třetí říše pronásledováni. Za oběť pozdějšímu honu na homosexuálně orientované lidi padly desítky tisíc lidí. Hitler Röhmovy sexuální preference dlouho toleroval, nicméně nakonec přeci jen posloužily jako záminka pro likvidaci.

Když se v roce 1933 stal Hitler kancléřem a SA v podstatě převzala roli policie, vzrostl počet jejích členů na tři miliony. Röhm ovšem neměl pouze přátele, spíše naopak. Řadil se k radikální frakci v NSDAP, jež žádala kromě dalšího znárodnění průmyslu a konfiskaci majetku aristokracie, což nebylo příliš vhodné, jelikož Hitler spoléhal hlavně na podporu průmyslníků a obdobná rétorika jen ohrožovala jeho cíle. Díky tomu narostl odpor vůči Röhmovi uvnitř NSDAP. Vlastní ambice a přezíravost se tedy ve výsledku staly Röhmovi osudnými.

Noc dlouhých nožů

Röhm společně s úzkým vedením SA očekával, že jeho úderné oddíly budou náhradou armády, nicméně to narazilo na nepřekonatelný odpor mezi armádními důstojníky. Hitler dlouhou dobu váhal, než se odhodlal k zákroku proti Röhmovi. Jedním z argumentů pro zásah byla i informace, která se k němu donesla. Prezident Hindenburg totiž hrozil zavedením stanného práva, pokud se proti SA nezasáhne. Vedoucí gestapa Heinrich Himmler a šéf zpravodajské služby SD Reinhard Heydrich dali dohromady falešné důkazy o plánovaném svrhnutí Hitlera Röhmem, které ukázali důstojníkům SS. Hitler tedy byl tímto donucen jednat.

Röhm odjel na dovolenou do bavorského Bad Wiessee, kde ho 30. června 1934 v rámci Noci dlouhých nožů zatknul samotný Adolf Hitler. Röhm byl společně s dalšími veliteli SA převezen do mnichovské věznice Stadelheim. Ostatní byli bez soudu popraveni, ale Röhm ještě dostal šanci na čestnou smrt. Dostal pistoli, se kterou mohl spáchat sebevraždu, což odmítl, a proto ho zastřelili příslušníci SS.

Během Noci dlouhých nožů zemřelo vedení SA a hovoří se o minimálně osmi desítkách zabitých. Organizace SA mohla působit i nadále, ale její postavení značně uvadlo. Traduje se, že Ernst Röhm po zasažení smrtící kulkou vydechl jen „Můj vůdce…“ a zemřel.