Proslulá Evita Perónová

Proslulá Evita Perónová

Evita je známý muzikál, který byl inspirovaný životní příběhem skutečné ženy. Eva Perónová byla manželkou argentinského diktátora Juana Peróna.

Získala volební práva pro ženy

Eva María Duarte Ibarguren de Perón se narodila 7. května 1919 v argentinském Los Toldos. Malá Evita se narodila do rolnické rodiny na chudém venkově. Ovšem již v patnácti letech se vydala do velkého světa, když v Buenos Aires hledala kariéru slavné herečky. A na divadelní pódium se ostatně velice brzy dostala, následně hrála i v reklamě a stala se hvězdou rozhlasových her.

V roce 1943 stála u zrodu první argentinské odborové organizace pracovníků v rozhlase. Svého budoucího manžela poznala, kdy jí bylo 24 let. Seznámili se na charitativní akci v San Juanu a hned v příštím roce se vzali. O rok později se manžel Juan Perón postavil do čela celé Argentiny. Do nejvyššího úřadu v zemi mu však velice výrazně pomohla i jeho nová manželka, jejíž účast v prezidentské kampani byla tehdy naprostou novinkou. Ale již velice brzy do politiky začala promlouvat i první dáma, která okouzlovala už svým vzezřením.


Evita založila dokonce vlastní ženskou stranu a dokázala prosadit volební právo pro ženy. Její projevy byly nesmírně zajímavé a lidé jim naslouchali možná ještě o něco více, než kolik pozornosti věnovali jejím manželovi. Lid Argentiny si Evitu zamiloval a ona mu na oplátku pomáhala, kde se dalo. Její státem podporovaná nadace budovala nemocnice a školy. Také udělovala příspěvky na bydlení či stipendia. A právě starost o chudé, nemocné i staré lidi či sirotky zaručila Evitě širokou popularitu mezi méně majetnými vrstvami argentinské společnosti.

Příliš brzký odchod ze světa

Evita s manželem nebudovala pouze sociální stát, ale podle některých názorů zařídila i určitý Perónovský kult osobnosti. Perón svoji manželku skutečně miloval a u Buenos Aires nechal vybudovat město nazvané Evita s půdorysem ve tvaru jejího profilu. Portréty Evity Perónové visely na zdech po celé zemi. Evita dokonce jela místo manžela na velkou návštěvu Evropy a brzy měla usilovat i o přízeň voličů. V tu chvíli si s Evitou ovšem zahrál osud a první dámě Argentiny byla náhle objevena krutá nemoc. Kvůli ní se Evita zřekla kandidatury na viceprezidentku. Ovšem kandidatury se zřekla i kvůli nátlaku ze strany vyšších kruhů a svého manžela Juana.

Evita trpěla rakovinou, ale odmítala se léčit. Nakonec však podstoupila několik operací, nicméně její zdravotní stav se rychle zhoršoval. Zemřela 26. července 1952 v Buenos Aires ve věku 33 let na rakovinu děložního čípku. Evitu na poslední cestě provázely dva miliony lidí a je pohřbena v rodinné hrobce v Buenos Aires ve čtvrti Recoleta. Tam však spočinula až dvě dekády po úmrtí, protože po roce 1955, kdy byl Perón svržen pučem, převezli noví vládci její nabalzamované tělo do Milána, odkud si ho Perón v roce 1971 přivezl do Madridu, kde pobýval pod ochranou slavného diktátora Franka. Tělo bylo do Argentiny převezeno až v roce 1974.

Evita zůstala v srdcích Argentinců dodnes. Její podobiznu mají i po více než šedesáti letech od jejího úmrtí ve svých domovech a často i na domácím oltáříku vedle Panny Marie. Do srdcí se vryla rozsáhlou charitativní činností a zdárným bojem za volební právo žen.