Zřícenina hradu Hukvaldy

Zřícenina hradu Hukvaldy

Když se řekne místní název Hukvaldy, většina lidí si asi vybaví rodiště světově známého skladatele klasické hudby Leoše Janáčka. Ovšem v Hukvaldech se také nachází velice zajímavá historická památka – zřícenina hradu.

První doložená zmínka ze 13. století

Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji a jde o obec, v níž se nachází stejnojmenná zřícenina. Hukvaldy konkrétně najdeme v okrese Frýdek-Místek. V současné době zbyla z původního hradu již jen zřícenina. Přesná doba vzniku hradu bohužel není známa, i když se drahnou dobu spekulovalo o rozpětí mezi lety 1228-1285. Úplně první písemná zmínka o hradu pochází z roku 1285. Název Hukvaldy měl zřejmě pánům z Příbora co nejvíce připomínat dosavadní rodový hrad Hückeswagen.


Roku 1316 Hukvaldy získali olomoučtí kanovníci Dětřich a Jindřich z Fulštejna. O několik let později hrad odkoupil Jindřich z Kytlic, který si hrad nechal šest let. Na dalších třicet let zůstává temná skvrna, protože o majitelích nevíme zhola nic. V roce 1355 vydal papež Inocenc VI. bulu, kde stanovil, že hrad se nesmí do budoucna zastavovat. Biskupství se stalo majitelem hradu definitivně až v roce 1359, kdy Hukvaldy vykoupil Jan Očko z Vlašimi. Olomouckým biskupům hrad věnoval společně s celým panstvím sám císař Karel IV.

Author: Daniel Baránek, license: CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikimedia Commons

Celá řada majitelů

Ovšem i přes papežskou bulu byly Hukvaldy zastaveny, k čemuž došlo během tzv. markraběcích válek mezi Joštem a Prokopem, do nichž se zapletl dokonce i sám olomoucký biskup. Roku 1389 tak byl hrad zastaven Joštovi z Volfsberka. Hrad zastavil Mikuláš z Rýzmburka, jelikož ho nedovedl účinně bránit. Nicméně ani Jošt si nevedl o mnoho lépe, takže hrad postoupil Jakubu Ščeněti z Bělin. Na konci čtrnáctého století se novým biskupem stal Jan XI. Mráz a ten hrad zastavil císaři Zikmundu Lucemburskému. V období husitských válek bylo panství postiženo vpády obou znepřátelených stran. Na jaře roku 1422 přes Hukvaldy táhla armáda Zikmunda Korybutoviće a stejný rok zaznamenal přítomnost vojsk polského krále Vladislava.

V roce 1428 byl hrad Janem XII. Železným zastaven opolskému knížeti Bolkovi. Bolek byl nucen s husity uzavřít mír a následně se k nim připojil. V roce 1434 se hradu zmocnili husité, ale ještě v tomtéž roce ho koupil Jan Tovačovský z Cimburka. Hrad měnil majitele i nadále a dostal se do rukou Janu Čapkovi ze Sán, který zde vytvořil své druhé sídlo a podnikal odtud výpady do Rakouska, Uher i Polska. Nechal svůj hrad opevnit a umístil do něj posádku. Po jeho smrti hrad zdědil zeť Jan Talafús z Ostrova. Hrad i nadále střídal celou řadu majitelů.

Největší hradní zřícenina Moravy

Úlohu pevnosti Hukvaldy plnily hlavně za třicetileté války, kdy se nepříteli nepodařilo hrad dobýt. Hrad byl naposledy přestavěn koncem sedmnáctého století a díky výstavbě barokního opevňovacího systému se z něj stala poměrně moderní pevnost. Jenže rychlé změny vojenské techniky podpořily nový způsob boje a vojenský význam hradu upadal. Požár v roce 1762 pak dokonal poslední tečku za slavnou existencí a Hukvaldy již nikdy nebyly v plné síle obnoveny. Nyní jde o významnou kulturní památku. Hukvaldy se označují za největší hradní zříceninu na celé Moravě.

Řada návštěvníků má Hukvaldy spojené s každoročně pořádanými Rytířskými slavnostmi či pravidelnými sobotními a nedělními programy s historickou a folkovou hudbou či poezií. Na místě byla vystavěna vyhlídka, která je na hradním paláci od roku 1993. Z vyhlídky je krásný rozhled na celé pásmo Radhošťských a Moravskoslezských Beskyd. Lákadlem je i obora založená biskupem Prusinovským s daňčí a mufloní zvěří.

 

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Offroad jízda na čtyřkolkách

Offroad jízda na čtyřkolkách

Drsný terén, adrenalin a pohon na všechny čtyři kola - ideální kombinace pro ty, co chtějí zažít jízdu na čtyřkolce se všemi jejími extrémními vlastnostmi. Vyzkoušejte si na speciálním polygonu vše co 4x4 čtyřkolka dokáže. Potrápit sebe ...

Wellness pobyt na zámku Liblice

Wellness pobyt na zámku Liblice

Kde jinde strávit odpočinkový pobyt než v zámeckém hotelu a jeho wellness centru. Zámecká depandance vám nabídne komfortní a přesto moderní pokoje, ve kterých budete moci relaxovat a dobíjet síly.

Indoor surfing

Indoor surfing

Všichni jsme se už asi smířili s tím, že moře nemáme nikdy mít nebudeme. Že si "doma" prostě a jednoduše nezasurfujeme. Ale to není úplně pravda - máme tu Surf Arénu, kde si může vyzkoušet surfování i úplný začátečník. Čeká vás umělá vln...

Podobné výlety

Barokní zámek v Náměšti na Hané

Morava skýtá spoustu zajímavých míst k navštívení. Pokud máte v oblibě hrady a zámky, pak byste si určitě neměli nechat ujít krásný barokní zámek v Náměšti na Hané. Ten vypa...

Záhadný hrad Pecka

V naší zemi se nachází spousta velice pěkných pamětihodností, které stojí za navštívení. Kromě překrásných zámků a velkých hradů máme i celou řadu zřícenin, jež za sebou maj...

Památka UNESCO – Holašovice

Česká republika je prošpikovaná zajímavými památkami. Několik jich dokonce organizace UNESCO zařadila na svůj seznam světového dědictví. Jednou z možná méně známých památe...

Štramberská Trúba

Štramberk je velice zajímavé město a již na první pohled většinu návštěvníků zaujme vysoká věž, která je dominantou města. Věži se říká Štramberská Trúba a rozhodně stojí za...