Unikátní hrad Castel del Monte

Unikátní hrad Castel del Monte

V Itálii se nachází celá řada památek UNESCO. Některé jsou známější, zatímco o jiných se toho v našich končinách příliš neví. Jednou z méně proslavených památek je i hrad Castel del Monte, který se nachází na jihovýchodě země – v Apulii. Nejbližším větším městem je Bari, které je vzdáleno zhruba padesát kilometrů.

Založeno císařem Fridrichem II. Štaufským

Hrad Castel del Monte se na seznam světového kulturního dědictví UNESCO dostal v roce 1996. Stojí na lesnatém vršku v nadmořské výšce 540 metrů. Počátky hradu můžeme vysledovat v první polovině třináctého století, kdy ho nechal postavit sám císař Fridrich II. Štaufský. Fridrich byl výjimečným panovníkem, který založil první státní univerzitu v Evropě a z rukou muslimů získal bez boje Jeruzalém.


Castel del Monte se řadí k mystickým místům, která jsou dodnes zkoumána historiky i vědci z různých odvětví. Kromě toho mají hrad v oblibě i milovníci konspiračních teorií a záhad. Vraťme se však ještě do historie. Po prohrané bitvě u Beneventa v roce 1266 se hrad stal vězením pro tři Fridrichovy vnuky. Ti zde strávili několik desetiletí v okovech a v roce 1299 byli přestěhováni na hrad Castel dell’Ovo.

Podivuhodná stavba

Stavba má zvláštní půdorys a experti se dodnes nemohou shodnout, k čemu osmihranná budova sloužila. Fridrich II. udržoval čilé kontakty s arabským světem a na hradě je arabský vliv znát. Každý ze sálů má věže, kde jsou buď schodiště vedoucí nahoru a dolů, nebo hygienická zařízení. Určitě není bez zajímavosti, že hrad nemá žádná sklepení a ani kuchyně, což se dá jen těžko vysvětlit.

Záhadu funkce Castelu del Monte umocňuje i fakt, že nemá vůbec žádné obranné prvky, takže zde nenajdete padací most, hradby, střílny ani stáje pro koně strážců hradu či členy panovníkovy družiny. Ovšem o symbolice hradu nemůže být pochybností, jelikož oktagonální půdorys, osm místností v každém patře a osmihranné nádvoří má jasný význam. Číslo osm totiž vyjadřuje zmrtvýchvstání a věčný život. Z toho důvodu mají i křtitelnice v kostele oktagonální formu. Číslovka osm je zde doslova na každém kroku.

Natáčelo se zde Jméno růže

Hrad v sobě snoubí gotické a arabské architektonické prvky. Má dvě patra, přičemž v každém se nachází osm místností s žebrovou klenbou. Některé jsou doposud obloženy mramorem. Uprostřed dvora se pak nacházela osmiboká kašna, jež měla symbolizovat smaragdovou číši svatého Grálu. Ve své době palác sloužil jako lázně arabského vzoru.

Schodiště jsou levotočivá, což rozhodně není tradiční. Ostatně případným obráncům by to znevýhodňovalo situaci, protože útočníci by mohli držet meče v pravé ruce. Castel del Monte nemá reprezentativní sál pro slavnosti a přijímání návštěv, což jinak bylo naprosto typické pro královská sídla. Hrad je svým tvarem naprosto unikátní, čehož si všimli i filmaři, kteří na hradě natočili film Jméno růže podle knižního bestselleru Umberta Eca.

Hrad Castel del Monte je neskutečně zajímavý, a dokonce se můžete setkat s myšlenkami, že hrad mohl sloužit k setkávání s mimozemským světem. Rozhodně je třeba se zamyslet nad tím, jaký smysl mělo vystavění hradu, který neměl žádnou obranu. Během slunovratů a rovnodenností dochází v Castel del Monte k podivuhodným a určitě ne nahodilým světelným efektům.