Štramberská Trúba

Štramberská Trúba

Štramberk je velice zajímavé město a již na první pohled většinu návštěvníků zaujme vysoká věž, která je dominantou města. Věži se říká Štramberská Trúba a rozhodně stojí za to se na ní podívat zblízka.

Pozůstatek štramberského hradu

Štramberská Trúba je vlastně zbytkem po hradu Štramberk. Původ hradu dodnes není znám a pověst nám říká, že původně měl stát na protilehlém vrchu Kotouči, nicméně stavbu překazila skupina trpaslíků z jeskyně Čertova díra. Poslední bádání označilo za stavitele hradu šlechtický rod Benešoviců, respektive olomoucká přemyslovská knížata po roce 1200. Ve třináctém století hrad patřil duchovnímu a rytířskému řádu templářů. Po zrušení řádu byl hrad Štramberk v držení českého krále Jana Lucemburského a později i jeho syna Karla IV.


Od roku 1350 byl hrad majetkem moravského markraběte Jana Jindřicha, který je i zakladatelem města. Ovšem po roce 1533 začal hrad postupně chátrat a o více než dvě stě let později se přední část hradu zřítila a zdivo se následně rozebralo jako stavební materiál. Ovšem severovýchodní opevnění vnitřního hradu se dochovalo v původní výšce a v letech 1901-1903 byla válcová věž zastřešena a upravena na rozhlednu podle návrhu známého pražského architekta Kamila Hilberta. Pro gotickou věž hradu s areálem a přilehlými úseky opevnění se ujal název Trúba a lidově se jí říká také Kulatina.

Množství schodů

Štramberská Trúba je vysoká čtyřicet metrů. Jedná se nejen o dominantu celého města, ale i o velice fotogenickou stavbu, takže celá řada svateb se již na Trúbě odehrála. Trúba se tyčí na strmém skalnatém ostrohu vrcholu, který je známý jako Zámecký kopec.

Na Trúbu vede 29 kamenných schodů, které návštěvníka zavedou k chatě a patě věže. Odtud se musí pokračovat po sedmi kamenných schodech ke vchodu věže, jenž se nachází v dřevěném přístěnku. Po 44 železných, točitých schodech se dostanete do Trúby, kde je dalších 75 dřevěných schodů, jež se točí proti směru hodinových ručiček a vedou do mezipatra. Odtud poté navazují tři cihlové a deset dřevěných schodů, jež odbočují na vyhlídkový ochoz.

Na ochoz vede šest cihlových schůdků a 27 dřevěných ještě menších schodů, jež zavedou návštěvníka na druhý ochoz ve výšce sedmnácti metrů. Z Trúby je perfektní výhled do okolí. Vidět tedy můžete Oderské vrchy, Jeseníky s Pradědem, Radhošt či Hostýn.

Momentálně mohou návštěvníci Štramberskou Trúbu obdivovat pouze zvenku, protože Trúba a Jaroňkova útulna jsou z důvodů rekonstrukce od února 2015 do odvolání uzavřeny. Ovšem i tak se jedná o skutečně zajímavou stavbu, na kterou se vyplatí alespoň podívat.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Simulátor volného pádu

Simulátor volného pádu

Tak to je fičáááák. Létání v simulátoru volného pádu je určeno každému, kdo si někdy chtěl zkusit volný pád a doposud se neodvážil!

Wellness pobyt na zámku Liblice

Wellness pobyt na zámku Liblice

Kde jinde strávit odpočinkový pobyt než v zámeckém hotelu a jeho wellness centru. Zámecká depandance vám nabídne komfortní a přesto moderní pokoje, ve kterých budete moci relaxovat a dobíjet síly.

Bungee jumping ve dvou

Bungee jumping ve dvou

Zažijte stav beztíže ve dvou při skoku na pružném laně. Dorazíte na most, někdo vám uváže lano kolem kotníků, oba se postavíte na úplný kraj pevného tělesa a čekáte na odpočet. Čas plyne pomaleji, hledíte jeden na druhého a zazní příkaz ...

Podobné výlety

Barokní zámek v Náměšti na Hané

Morava skýtá spoustu zajímavých míst k navštívení. Pokud máte v oblibě hrady a zámky, pak byste si určitě neměli nechat ujít krásný barokní zámek v Náměšti na Hané. Ten vypa...

Záhadný hrad Pecka

V naší zemi se nachází spousta velice pěkných pamětihodností, které stojí za navštívení. Kromě překrásných zámků a velkých hradů máme i celou řadu zřícenin, jež za sebou maj...

Zřícenina hradu Hukvaldy

Když se řekne místní název Hukvaldy, většina lidí si asi vybaví rodiště světově známého skladatele klasické hudby Leoše Janáčka. Ovšem v Hukvaldech se také nachází velice za...

Památka UNESCO – Holašovice

Česká republika je prošpikovaná zajímavými památkami. Několik jich dokonce organizace UNESCO zařadila na svůj seznam světového dědictví. Jednou z možná méně známých památe...