Půvabný zámek Dětenice a středověká krčma

Půvabný zámek Dětenice a středověká krčma

Zajímavá středověká krčma a zámek se snoubí v Dětenicích v Královéhradeckém kraji. Původní zámek byl renovován na konci dvacátého století a po několika desetiletích otevřen pro širokou veřejnost. Na zámku se v současné době konají historické programy, plesy a středověké hostiny. V blízkosti zámku pak stojí opravená historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva.

V majetku Maltézských rytířů


Na zámku se nachází unikátní sbírky zbraní Maltézských rytířů, loveckých trofejí či netradiční květinová výzdoba interiérů. Vidět tu můžete nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky. Zmíněná sbírka zbraní čítá přibližně 350 kousků převážně z dob třicetileté války včetně zajímavých lodních děl z bitvy o ostrov Rhodos z roku 1522. V saloncích je dobový nábytek, stylové hodiny, české křišťálové či mosazné lustry, kachlová kamna, vzácné koberce a obrazy.

Návštěvníci interiéru často obdivují závěsy, květinovou výzdobu a ukázku porcelánu a dalších zámeckých doplňků. Kromě toho se můžete projít v přilehlém zámeckém parku. V zámeckých komnatách se můžete celoročně zúčastnit prohlídky v doprovodu čarodějnice, která se koná každou sobotu od 10 do 17 hodin. Součástí je i zámecký pivovar se staročeskou krčmou a zámecká stáj, kde se nachází na pět desítek koní. V parku se také dochovala celá řada soch klasicizujícího baroka.

Podle pověsti založeno Oldřichem

Původní tvrz byla v obci Dětenice doložena historickými prameny již k roku 1404. Na konci šestnáctého století byla renesančně přestavěna Křineckým z Ronova. K barokní výstavbě však došlo později – když Dětenice koupil Jan Kristián, hrabě Clam-Gallas. V letech 1762-1765 stavitel Zachariáš Fiegert zámku přisoudil jeho současnou podobu. Při opravách prováděných pro maltézské rytíře již došlo pouze k menším úpravám zevnějšku.

Podle pověsti však byly Dětenice založeny již za vlády přemyslovského knížete Oldřicha v první polovině jedenáctého století. Oldřich měl lovit se svojí družinou ve zdejších lesích a našel tu zbloudilé a opuštěné děti, kterých se ujal. Nechal pro ně postavit vesnici a na jejich počest ji pojmenoval Dětenice.

Majitelem i Albrecht z Valdštejna

Původní dřevěnou tvrz přebudoval Beneš z Valdštejna a Dětenic na tvrz gotickou a kamennou. V zámku jsou do současnosti patrné zbytky zámecké věže a ranně gotické sklepy. V roce 1503 panství zakoupili páni Křinečtí. Jiří Křinecký nechal postavit na zámku věž s hodinami a gotickou tvrz přestavěl na renesanční. Ovšem Jiří se zúčastnil povstání proti králi Ferdinandu II, za což mu bylo po bitvě na Bílé hoře vše zkonfiskováno a prodáno v dražbě Albrechtovi z Valdštejna. Po Albrechtově smrti panství získal jeho synovec Adam. Jeho vnuk Oktavián nechal vystavět morovou sochu sv. Salvatora, sochu Panny Marie u Suchánků a sochu Barbory v zámeckém parku.

V 19. století se majitelem stal Filip Wessenberk, po jehož smrti panství připadlo řádu Maltézských rytířů, jehož byl právě Filip členem. Ovšem ani Maltézští rytíři nebyli posledními majiteli. Posledním majitelem panství byl v letech 1926-1945 Ing. Emanuel Řehák. V roce 1948 byl však Řehákův majetek zestátněn novým režimem. V budově zámku byla nejdříve učňovská zahradnická škola a od r. 1959 internátní zvláštní škola. V roce 1991 zůstal zámek prázdný a pomalu chátral v majetku okresního úřadu Jičín. Rekonstrukce začala v roce 1998, kdy zámek odkoupil Pavel Ondráček.

Dětenice v posledních letech skutečně ožívají a velice často se zde konají různé akce, které lákají návštěvníky z širokého okolí. V Dětenicích se kromě jiného konají i svatební obřady, protože se jedná o skutečně zajímavé místo. Jde i o často vyhledávaný cíl pro rozmanité firemní akce.

 

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Vyhlídkový let balónem

Vyhlídkový let balónem

Balónové létání je romantika a dobrodružství v jednom zážitku. Vidět pole, lesy, hrady, jezera a městečka z ptačí perspektivy má své nezaměnitelné kouzlo. Při pozorování vás neruší hluk motoru a můžete v klidu plout vzduchem tak, jak plu...

Letecký simulátor stíhačky F16

Letecký simulátor stíhačky F16

Věrohodný simulátor bojového letounu F16 Fighting Falcon. Komplexní ovládání, dech beroucí vizualizace, neskutečná rychlost a prostředí skutečného kokpitu to všechno je součástí tohoto neskutečného zážitku.

Bungee jumping ve dvou

Bungee jumping ve dvou

Zažijte stav beztíže ve dvou při skoku na pružném laně. Dorazíte na most, někdo vám uváže lano kolem kotníků, oba se postavíte na úplný kraj pevného tělesa a čekáte na odpočet. Čas plyne pomaleji, hledíte jeden na druhého a zazní příkaz ...

Podobné výlety

Broumovské a Polické stěny

Severovýchodní Čechy nabízí celou řadu zajímavých pamětihodností a přírodních krás. Mezi nejzajímavější přírodní místa patří Broumovské a Polické stěny, které najdeme v okre...

Skalní město Ostaš

Pár kilometrů od Police nad Metují se nachází osamocená stolová hora zvaná Ostaš . Už zdálky upoutá svým pravidelným, jakoby zaříznutým tvarem. Hora láká návštěvníky svým...

Rozsáhlý a majestátní zámek v Náchodě

V Královéhradeckém kraji se nachází celá řada pamětihodností. V okresním městě Náchod, které je v turistickém regionu Kladské pomezí na severovýchodě Čech, se nachází skuteč...

Malebný zámek v Častolovicích

Královéhradecký kraj patří k turisticky atraktivním destinacím České republiky. Mohou za to různé historické památky, k nimž se řadí i velice pěkně vyhlížející zámek v Často...