Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Český ráj představuje jednu z nejkrásnějších oblastí celé naší vlasti. Nachází se v ní celá řada překrásných památek, mezi něž patří také Prachovské skály vytvářející nádhernou scenérii.

O Prachovských skalách se i zpívá

Prachovské skály jsou vlastně skalní uskupení pískovcových útvarů, které mají rozličné tvary. Najdeme je pět až sedm kilometrů severozápadně od města Jičín. Prachovské skály jsou také od roku 1933 přírodní rezervací a od roku 2002 jde o součást chráněné krajinné oblasti Český ráj. Oblast je hojně navštěvovaná turisty. Skály vznikly v době druhohor jako usazeniny na okraji moře. Geomorfologicky spadají pod Jičínskou pahorkatinu. Od konce 19. století se skály staly častým cílem horolezců a turistů. Návštěvnost veřejnosti se v současné době odhaduje na 300 000 lidí za rok. Celá oblast je přitom celkem dobře přístupná automobily, veřejnou autobusovou dopravou a pěšky, protože od Jičína vedou turistické značky.


Velkou popularitu skály získaly díky písni Ivana Mládka. V současné době jsou pro turisty vytvořeny dva prohlídkové okruhy, přičemž turistická sezóna trvá od 1. dubna do konce října. Přístup do skal je zpoplatněn, ale horolezci mají přístup zdarma a mohou se pohybovat i mimo vyznačené cesty, přičemž musí být členy ČHS nebo UIAA a toto členství je nutné doložit při vstupu do skal. Ve skalách se také nachází celá řada upravených, různě pojmenovaných vyhlídek. Uprostřed skalní oblasti se nalézá přírodní koupaliště se zajímavým názvem – Pelíšek.  

Dlouhá historie osídlení Prachovských skal

V Prachovských skalách byly objeveny archeologické nálezy, jež dokazují, že lidí zde žili už v pravěku od doby kamenné. Celá oblast skal byla přírodní pevností slovanských kmenů, které si na několika místech doplnily o valy. Uvnitř poté vznikala první sídliště. V půlce 13. století vybudoval král Přemysl Otakar I. na jednom z čedičových vrcholů hrad Veliš, načež založil Velišské panství. O několik desítek roků později se panství dostalo do majetku Vartemberků a vznikly různé osady. Na konci 15. století byli jako majitelé uváděni Trčkové z Lípy.

Na začátku 17. století pak majetek převzal rod Smiřických ze Smiřic, jenže v roce 1625 panství převzali Valdštejnové a připojili ho ke svému Frýdlantskému panství. Jistě není třeba připomínat, že členem rodu byl i významný vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Poté, co bylo ve válkách panství rozvráceno, zanikly i jednotlivé osady ve skalách. Nová éra začala v roce 1637, když panství získal plukovník Jindřich Šlik z hraběcího rodu Šliků s majetky v západních Čechách. Rod Šliků zdejší panství měl pod patronátem až do znárodnění v roce 1948. V roce 1866 se v okolí skal odehrála jedna z bitev Prusko-rakouské války, kterou dovedli do vítězství méně početní Prusové. Rodina Šliků získala v restitučním řízení oblast zpátky v roce 1993 a začala provozovat služby související s cestovním ruchem.

Skalní útvary Prachovských skal dosahují výšky až čtyřiceti metrů. Hustá síť turistických značek vás provede roklemi, stržemi, úžlabinami, po vrších pískovcových skal s vyhlídkami a kouzelnými zákoutími. Mezi nejnavštěvovanější místa jistojistě patří vyhlídka Českého ráje, Americká sluj, vyhlídka profesora Hakena či Císařská chodba. Nachází se zde i pozůstatky středověkého hradu Pařez. Střed Prachovských skal tvoří romantické skalní město štíhlých vysokých věží a pilířů, mezi nimiž jsou hluboké a těsné rokle.