Nejvyšší vodopád na světě Salto Ángel

Nejvyšší vodopád na světě Salto Ángel

Zaposloucháte-li se do jeho „zpěvu“, jejž vydávají hned vedle burácející vody kapky tříštící se o skálu do milionů drobných kapiček při pádu z nekonečné, téměř kilometrové výšky, skutečně můžete zaslechnout něco, pod čím si lze představit andělský chór. Andělský vodopád neboli Salto Ángel, ve Venezuele také vypadá jako v obležení andělů, to když se v jeho blízkosti neustále povaluje sněhově bílý mlžný opar.


Objev užaslého pilota

Nejvyšší vodopád světa přitom své jméno získal za úplně jiných okolností. Když v roce 1935 prolétal touto oblastí americký pilot a hledač zlata a diamantů Jimmy Angel, z ničeho nic se před ním otevřel obraz jako z pohádky. Z vysoké hory se dolů do neuvěřitelné hlouby řítily kvanta vody. Angel byl výjevem natolik ohromen, že nezvládl řízení a vletěl přímo do vodopádu. Jako zázrakem vyvázl bez zranění. A skutečně našel poklad, jen poněkud jiný než čekal. Povídá se, že tak tento skvost pyšnící se světovým prvenstvím díky své délce vlastně objevil. Není to však tak úplně pravda. O existenci vodopádu se vědělo prokazatelně již o necelých třicet let dříve a nejspíš i mnohem dříve, ale historka o zatoulaném ohromeném pilotovi se k úkazu takové velikosti jako je nejvyšší vodopád světa, zkrátka hodí lépe, než prosté konstatování faktu že o něm místní indiánský kmen Pemónů dávno věděl a dokonce mu dal i jméno - Kerepacupai Merú. Žádný jiný název, než Andělský vodopád, ale tak dokonale a s notnou dávkou vtipu nesedí k názvu hory, ze které stéká. K Auyantepui, tedy Ďábelské hoře.

Author: Diego Delso, license: CC-BY-SA-3.0, zdroj: Wikimedia Commons

Vodopády v číslech

Vodopád Salto Ángel je nejlákavějším cílem návštěvníků venezuelského národního parku Canaima. Zdroj vody pochází z rozlehlé vrcholové plochy zmíněné stolové Ďáblovy hory, kde se na ploše 770 m2 zachytává obrovské množství dešťové vody. Ta pak odtud padá do hloubky impozantních a ve světě nepřekonaných 979 metrů. Nepřerušený vodní proud pak měří 807 metrů. Pro představu vězte, že věhlasné Niagarské vodopády mají délku kolem 50 metrů. Ty však vynikají spíše svojí mohutností, s maximálním průtokem 5900 m3 vody za sekundu se řadí na první příčky na světě. Tak jako i v jiných vodopádech světa i v Salto Ángel objem vody kolísá v závislosti na tom, zda je zrovna období dešťů či nikoli. Během suššího období se část vody odpaří již během pádu a dole se pak odkrývá krásný skalní útvar, který tam voda během období dešťů za miliony let vymlela.

Ačkoli je cesta k vodopádu Salto Ángel poměrně dlouhá a obtížná, určitě stojí tato perla národního parku Canaima za návštěvu. Ostatně ani na jiných místech se nudit nebudete, park byl totiž po zásluze zapsán roku 1994 na seznam Světového dědictví UNESCO.