Mamutí jeskyně – nejdelší na světě

Mamutí jeskyně – nejdelší na světě

Ve Spojených státech amerických se nachází různé unikáty a jedním z nich je Mamutí jeskyně, která je nejdelší na světě. V originále její název zní Mammoth Cave a jedná se o největší atrakci stejnojmenného národního parku, který najdeme ve státě Kentucky. Doposud nebyly objeveny všechny chodby v jeskyni, ale již nyní víme, že má více než 630 kilometrů.

Využívána již dlouhá léta

Mamutí jeskyně byla i s okolím vyhlášena národním parkem již v roce 1941. Park najdeme v okrese Edmonson poblíž města Brownsville a rozlohu má 214 kilometrů čtverečních. V roce 1981 byl poté tento park přidán na prestižní seznam světového dědictví UNESCO. Lidé znají vstupní části jeskyně již tisíciletí, což dokládají i archeologické vykopávky. Ovšem pro moderní věk jeskyni objevil až John Houchins na konci osmnáctého století. Následně se v jeskyni těžilo guano, což je nahromaděný trus ptáků nebo netopýrů. Guano sloužilo k výrobě střelného prachu.


Mamutí jeskyně se stala slavnou turistickou atrakcí teprve na počátku dvacátého století. Postupem času docházelo k objevování a prozkoumávání dalších jeskynních prostor a také docházelo k propojování s okolními jeskyněmi. Za nejdelší jeskynní systém byla Mamutí jeskyně označena po skončení druhé světové války. Návštěvníci se do Mamutí jeskyně vydávají hlavně v letních měsících, kdy je část jeskyní přístupná i bez doprovodu. Za vstup do národního parku se peníze neplatí, ale za prohlídky Mamutí jeskyně s průvodcem již ano. Na návštěvu Mamutí jeskyně by se měla vyhradit nejméně půlka dne.

Délka jeskyně se ještě může prodloužit

Jeskyně se dá navštívit hned na několika prohlídkových trasách. Asi nejzajímavější bylo plavení se po podzemní říčce Echo, jenže tato návštěvnická trasa se již od začátku devadesátých let dvacátého století turistům nenabízí kvůli ochraně této části jeskyně. V roce 1972 došlo k propojení Mamutí jeskyně s tehdejší třetí nejdelší jeskyní na světě – Flintovou jeskyní.

Nyní je tedy Mamutí jeskyně takřka třikrát delší než druhá nejdelší známá jeskyně. Poblíž Mamutí jeskyně se ještě nachází dvojice velkých jeskynních systémů – Martin Ridge a Fisher Ridge. Samozřejmě ještě existuje možnost, že by se i tyto jeskynní systémy propojily s Mamutí jeskyní, čímž by vznikl skutečně obrovský systém chodeb. Mamutí jeskyně každoročně přilákají kolem půl milionu návštěvníků.

V jeskyních žijí hlavně netopýři, přičemž Mamutí jeskyně má početně zastoupené netopýry hnědavé, hnědé, hnědošedé, žlutavé a společenské. V Mamutí jeskyni jich najdeme tisíce kusů. Ovšem netopýři nejsou jediným živočišným druhem, který zde žije, protože se zde dá zpozorovat třeba i mlok, pavouk či ohrožené jeskynní krevety.

Mamutí jeskyně není pojmenována podle pravěkých zvířat, jak by se někomu na první pohled třeba mohlo zdát, ale svůj název dostala podle rozlehlosti. Pokud by se podařilo objevit propojení Mamutí jeskyně s Martin Ridge a Fisher Ridge, měl by vzniklý jeskynní systém délku přes osm set kilometrů chodeb. Národní park se rozkládá téměř dvě hodiny cesty autem od Nashvillu.