Jeskyně světlušek na Novém Zélandu

Jeskyně světlušek na Novém Zélandu

Nový Zéland je známý svou malebnou přírodou, která byla využita i v různých filmech, přičemž asi nejčastěji se zmiňuje Pán prstenů. Pokud se rozhodnete na Nový Zéland vyrazit, určitě se vyplatí některá místa navštívit. Jedním z velice oblíbených cílů všech turistů je Jeskyně světlušek, protože uvidíte neočekávanou podívanou.

Velký jeskynní systém

Jeskyně Waitomo se nachází na Novém Zélandu a každému návštěvníkovi vyrazí dech svou krásou, protože na rozdíl o většiny ostatních jeskynních systémů je tu neustále světlo. Na stěnách i na stropě novozélandské jeskyně Waitomo totiž září modrá světélka, jež vzdáleně připomínají hvězdné nebe. Pokud se zadíváte trochu déle, tak zjistíte, že se hvězdné nebe pohybuje, protože světlo vydávají larvy jednoho speciálního druhu hmyzu.

foto: flickr.com

Jeskyně Waitomo není jedinou jeskyní, ale jde o celý jeskynní systém, který se skládá z několika různých prostor. Celý jeskynní systém je krasového původu a stáří se odhaduje na třicet milionů let. Zřejmě nejzajímavější jeskyní celého systému je „Katedrála“, což je obrovský dóm se čtyřicet metrů vysokou klenbou. A právě na ní jsou úplně nejlépe viditelná ona úžasná světla, která vydávají červi.

Nejedná se o klasické světlušky

Jací červi vlastně dělají ono světlo v jeskyni Waitomo? Jedná se o larvy Arachnocampa luminosa, tedy o zástupce bedlobytek. Bedlobytky jsou zástupcem hmyzu, který žije pouze na Novém Zélandu a v Tasmánii. Díky tomu se jim říká „novozélandské světlušky“, odtud také název Jeskyně světlušek.


Ve skutečnosti však se světluškami nemají bedlobytky nic společného. Samozřejmě tedy až na fakt, že stejně jako světlušky vydávají světlo. Bedlobytky ho však vydávají úplně jiným způsobem než světlušky. Světlušky, které běžně známé z české přírody svítí z toho důvodu, aby přilákaly partnera ke kopulaci, zatímco novozélandský hmyz bliká, aby se nasytil. Larva bedlobytky totiž vytváří lepkavá vlákna podobná hedvábí, která jí slouží jako past na ostatní hmyz. V případě jeskynních druhů pak tyto pasti mohou být dlouhé klidně i více než půl metru!

Pro přilákání kořisti pak larvy využívají poměrně známý trik, který velmi dobře funguje například u hlubokomořských ryb – světlo. V absolutní tmě jeskyní je totiž jakékoliv světelné záření nesmírně zajímavé a lákavé, takže se po něm ohlíží i veškeré druhy hmyzu. Takže jakmile se nešťastná oběť dostane poblíž larvy, zamotá se do vláken a pro larvu jde již o velice jednoduchou kořist.

foto: flickr.com

Jeskyně světlušek není mýtus

Princip, jakým novozélandský hmyz vydává světlo, je totožný jako v případě našich světlušek, protože spočívá na enzymu luciferáza. Nejlepšího světla dosahují larvy. Svítí sice i dospělé exempláře, nicméně oproti larvám je jejich světlo velice nudné a nevýrazné. Dospělí jedinci navíc žijí pouze několik dnů, které nakonec stejně tráví hlavně pářením a v případě samiček i snášením vajíček. Jeskyně, kde žijí, byly objeveny teprve ve čtyřicátých letech devatenáctého století a v podstatě přes noc se staly obřím hitem. Předtím lidé měli za to, že se o ní pouze vypráví ve starých maorských legendách.

Do dospělého jedince těchto novozélandských světlušek by přitom nikdo neřekl, že mohou vydávat světlo, protože vzhledově připomínají komáry. U larev se dá obecně říci, že čím jsou hladovější, tím více svítí. Z larvy se vyklube dospělý jedinec za devět měsíců. Často se však stává, že larva uloví a sežere i dospělého jedince vlastního druhu. Ovšem jedná se o poměrně choulostivého tvora, takže jakmile se objeví jiné světlo, larva zhasne.

foto: Karora  Wikimedia

Do jeskyně Waitomo míří spousta turistů. Každoročně místo navštíví tisíce nadšených tursitů, kteří chtějí obdivovat jedinečný zázrak, který jinde na světě k vidění není, takže je o velký unikát. Místo je cílem i celé řady fotografů, kteří chtějí pořídit jedinečný snímek tohoto místa. Dění v jeskyni Waitomo v někom může evokovat jakési vesmírné projekce, ale skutečně se jedná o místo na planetě Zemi. Turisté se v jeskyni pohybují pouze na lodičkách a na stropy nemohou dosáhnout.