Hrad Malbork řádu německých rytířů

Hrad Malbork řádu německých rytířů

V sousedním Polsku se nachází celá řada zajímavých historických památek. Jendou z nich je i hrad Malbork, který je dominantou stejnojmenného města ležícího na severu země. Pokud tedy budete mít cestu kolem, určitě si hrad nenechte ujít, protože se jedná o nesmírně zajímavé místo, které se nachází na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Sídlil zde i velmistr řádu

Hrad se nachází v Pomořském vojvodství a leží na břehu řeky Nogat. Jedná se o obrannou tvrz, která byla postavena v gotickém stylu a zaujímá prostor více než 250 000 metrů čtverečních. Areál se skládá z podzámčí, středního a vyššího hradu. Jde o největší gotickou stavbu na celém světě a zároveň je to největší stavba z cihel na světě. Na seznam světového dědictví UNESCO byl křižácký hrad v Malborku přidán v roce 1997. Stavba hradu byla zahájena řádem německých rytířů asi v roce 1274 a hned o dva roky později dostala městská práva osada, jež vznikla během stavby hradu.


Původní opevněný klášter řádu německý rytířů přerostl v majestátný hrad poté, co sem roku 1309 přesídlil velmistr řádu z Benátek. Mezi lety 1309-1457 byl tedy dokonce Malbork sídlem samotného velmistra řádu a hlavním městem křižáckého státu. Velmistrova tvrz nikdy nebyla dobyta a to ani během obléhání polsko-litevskými vojsky pod vedení krále Vladislava II. Jagellonského po bitvě u Grunwaldu v roce 1410. Tato bitva je zde dokonce každoročně rekonstruována, takže se jedná o nesmírně zajímavou podívanou.

Prusové se starali o obnovu hradu

Malbork byl zakoupen během třináctileté války králem Kazimírem IV. Jagellonským. Poté byl až do roku 1772 jednou z rezidencí polských králů. Během válek se Švédskem byl Malbork poškozen a ta samá situace nastal při dělení Polska a za napoleonských válek. Rekonstrukce hradu přišly na pořad dne v roce 1817. Hrad procházel dalekosáhlou rekonstrukcí, jež probíhala dlouhá léta.

Na počátku devatenáctého století padlo severopolské území pod nadvládu pruského království a Prusové se výrazně podepsali na přežití středověkého hradu, jelikož pokračovala rekonstrukce, jelikož Prusové hrad vnímali jako součást vlastní říšské tradice. V roce 1945 byl hrad poměrně silně poškozen Rudou armádou během bojů o město a rekonstrukce probíhá v zásadě dodnes. V padesátých letech nastala situace, že byly ruiny Starého Města rozebírány a stavební materiál se odvážel do jiných oblastí Polska, což znamená, že město má dnes již jen hrad bez historické městské části.

Nezaplacený dluh připravil řád o hrad

Jak již bylo zmíněno, hrad je postaven z cihel. Ty byly ke stavbě vybrány kvůli nedostatku jiných stavebních materiálů. V současné době je již jen několik hradních zdí původních. Pokud se ptáte, jak vlastně řád německý rytířů přišel o svůj hrad, pak odpovědí je, že rytíři neměli peníze na zaplacení námezdné posádce českých žoldnéřů vedených hejtmanem Oldřichem Červenkou a řád dal hrad i s okolním městem vojákům do zástavy a ti poté Malbork jednoduše prodali králi Kazimírovi.

Jestliže se vydáte na prohlídku hrad Malbork, měli byste si vyhradit minimálně čtyři hodiny, protože se zde nachází i historické muzeum a široká jantarová sbírka. Silné obranné zdi v zásadě spojují tři samostatné hrady. Při prohlídce můžete vidět rozsáhlé gotické interiéry. Asi nejzajímavější je letní refektář. V letních měsících je Malbork otevřen každý den kromě pondělí. Vstupné pak zahrnuje vstup do všech objektů.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Wellness pobyt na zámku Liblice

Wellness pobyt na zámku Liblice

Kde jinde strávit odpočinkový pobyt než v zámeckém hotelu a jeho wellness centru. Zámecká depandance vám nabídne komfortní a přesto moderní pokoje, ve kterých budete moci relaxovat a dobíjet síly.

Simulátor volného pádu

Simulátor volného pádu

Tak to je fičáááák. Létání v simulátoru volného pádu je určeno každému, kdo si někdy chtěl zkusit volný pád a doposud se neodvážil!

Výprava do středu země

Výprava do středu země

Seznamte se s historií jeskynního systému Rudické propadání, oblečte se do speleologické výstroje a vydejte se po provazových žebřících a lanech do nitra země. Průvodcem vám bude zkušený instruktor-speleolog, který vás dovede až do 153 m...

Podobné články

Vratislav má vlastní zápis na seznamu UNESCO

Polsko má na seznamu světového dědictví UNESCO v současné době hned patnáct záznamů. Jedním z nich je i Hala století ve městě Vratislav, která je významnou památkou moderní ...

Královský hrad na Wawelu v Polsku

Polsko skýtá celou řadu historických zajímavostí. Jedním z nejzajímavějších měst je Krakov, kde je k vidění celá řada gotických pamětihodností. Velice pěkný je zdejší Králov...

Bělověžský prales

V dávných dobách pokrýval klimaticky mírné pásmo Evropy prales, což však dnes již není vůbec vidět. Na některých místech tedy ještě zůstávají pozůstatky pralesů, ale mnoho j...

Polský Křivý dům

Po celém světě existuje celá řada architektonických zajímavostí. Řadí se i k nim Křivý dům, který si můžeme prohlédnout poměrně blízko našich hranic. Dům totiž stojí v polsk...