Dlouho zakázaná Bismarckova rozhledna

Dlouho zakázaná Bismarckova rozhledna

Otto von Bismarck byl významným státníkem a na jeho počest se na našem území vystavěly hned tři věže. Jednou z nich je i Bismarckova rozhledna nacházející se na Zelené hoře u Chebu. Tato věž však dlouhou dobu nemohla sloužit jako rozhledna, protože stála v hraničním zakázaném pásmu, takže se veřejnosti na čas uzavřela.

Rozhledna již na přelomu 19. /20. století

Rozhledna byla slavnostně otevřena již na počátku dvacátého století – konkrétně v roce 1909. Postavili ji místní němečtí vlastenci z Chebského okrašlovacího spolku jako vlastní příspěvek k tehdejšímu kultu tzv. Bismarckových rozhleden a sloupů. Těch bylo totiž v různých částech Německa i po světě postaveno kolem 270. Na území České republiky tak najdeme kromě Chebu Bismarckovy věže i v Aši a Mikulášovicích.

Ovšem historie zdejší rozhledny je ještě o něco starší, než je zmíněný rok 1909, protože dřevěná vyhlídková věž zde byla postavena již v roce 1891, jenže vydržela jen do roku 1907, kdy musela být kvůli nevyhovujícímu stavu uzavřena. Následně se nápadu na Bismarckovu rozhlednu ujal Chebský okrašlovací spolek a projekt navrhl architekt Rolf Beier. O samotnou stavbu se potom postaral zednický mistr Zuber. Původně se jednalo o dřevěnou vyhlídkovou plošinu vysokou čtrnáct metrů. Následná stavba byla otevřena 3. října 1909 a dosahovala již současných osmnácti metrů. Rozhledna byla stejně jako většina Bismarckových staveb opatřena nádobou pro pálení ohňů ve dnech kancléřových výročí.


Dlouhá léta nepřístupná

V roce 1915 se u rozhledny udělala chata s občerstvením, ale po roce 1948 se objekt dostal do pohraničního pásma a následně byl využíván jako pozorovatelna jednotek PS – rozhledna také byla navýšena o dřevěnou bedněnou nástavbu. Přítomností v pohraničním pásmu se rozhledna stala pro běžné lidi naprosto nedostupnou.

Chata s občerstvením z místa zmizela v osmdesátých letech. Změna nastala po sametové revoluci, kdy se opět rozhledna veřejně zpřístupnila, nicméně za léta na ní lidé zapomněli a samotná rozhledna chátrala. Teprve v roce 2003 byla uzavřena a následně se dočkala rekonstrukce v roce 2005. Okolní stromy byly zlikvidovány, aby se zajistil dostatečný výhled do okolí.

Jak se k rozhledně dostat?

Pokud plánujete cestu na rozhlednu, tak můžete klidně dojet autem do místa zvaného Svatá Anna, jež se nachází asi 1,5 kilometru pod vrcholem Zelené hory. K rozhledně se následně dostanete následováním zelené turistické značky. Ke Svaté Anně se dá dostat, když z Chebu pojedete směrem k hraničnímu přechodu Pomezí nad Ohří a za městem odbočíte vlevo směrem na Sv. Annu.

Nejbližší vlaková zastávka se pak nachází v Chebu, pokud byste chtěli zvolit tento způsob dopravy. Železniční stanice je však vzdálena zhruba 6,5 kilometru od rozhledny. Od nádraží v Chebu se pak vydáte po červené značce, která ve městě přechází na zelenou značku vedoucí až na samotný vrcholek Zelené hory.

Vyhlídková plošina je v současné době volně přístupná a nabízí zájemcům perfektní výhled na vršky České lesa, Smrčin, Slavkovského lesa nebo Krušných hor. Za dobré viditelnosti můžete spatřit i část Šumavy. Rozhlednu najdete na vrcholu Zelené hory asi čtyři kilometry na východ od města Chebu ve výšce 637 metrů nad mořem. Rozhledna bývá otevřena od dubna do října denně od 9 do 18 hodin.