Červená pevnost v Indii

Červená pevnost v Indii

Vydáte-li se do Indie a na seznam míst, která určitě musíte navštívit, připíšete Red Fort neboli Červenou pevnost ze seznamu UNESCO, nedivte se, až vás místní budou posílat vícero směry. Červené pevnosti jsou totiž v Indii hned dvě, obě stejně významné a monumentální, od sebe vzdálené celých dvě stě kilometrů. Zatímco jedna stojí v dnešním hlavním městě, Novém Dillí, druhá má své čestné místo v Ágře, pouhé dva a půl kilometru od slavného Tádž  Mahalu.

Původní pevnost v Ágře

Méně známá pevnost v Ágře byla vzorem pro slavnější pevnost v Dillí. Její výstavba začala o téměř století dříve a původně měla sloužit jako vojenská pevnost. S takovým záměrem ji začal v roce 1565 císař Akbar Veliký budovat. Pod vedením Akbara a jeho následovníků však vyrostlo v Ágře panovnické sídlo nebývalých rozměrů, obehnané vysokými zdmi z červeného pískovce. Ten dal pevnosti její jméno. Hradby dosahují délky 2,5 kilometru po celém obvodu a nezřídka sahají až do výšky 21 metrů.


Příkop, který hradby lemuje, býval kdysi naplněný vodou, dnes už byste ji tam hledali marně.  Za hradbami se ukrývá obrovský komplex budov, jakési město uvnitř města. Velkou část z nich nechali vystavět Mughalové a jedná se o císařské budovy, paláce, mešity a správní budovy. Odtud řídli císaři celou zemi, Červená pevnost v Ágře byla tedy svého času sídlem panovníka, a tedy nejdůležitější pevností v Indii. Celý komplex je ukázkou unikátního stylu architektury Shahjahani, který v sobě spojuje perské, indické a evropské umění.

Menší část pak přistavěli až Britové během 19. století jako kasárna. Jediná tato část není v současné době přístupná veřejnosti, jinak se celá pevnost, zapsaná v roce 1983 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, těší velkému zájmu turistů.

Vrchol mughálské architektury

Vstupní branou do útrob pevnosti je mohutná Amar Singhova brána, za kterou se vám otevře až pohádkový svět indických císařů. Impozantní jsou soukromé paláce i jejich manželek i dcer. Za pozornost stojí zejména palác pro ženy Džahángírí Mahal z roku 1570. Před ním najdeme velkou mramorovou kašnu, v níž se ve vodě s okvětními plátky růží údajně koupala císařovna Núrdžahán. Velkým přínosem pro komplex Červené pevnosti byl jeden z nejslavnějších císařů Mughalské říše, Šáhdžahán.

Ten vnesl do staveb svůj oblíbený bílý mramor a zanechal po sobě hned několik překrásných staveb. Jedná se zejména o Chás Mahal, soukromý císařův palác z roku 1636 s mramorovou síní a pestře vymalovaným stropem. Palác doplňují po stranách dva pavilony se zlatými, zajímavě tvarovanými střechami. Ty nechal Šáhdžahán vystavět pro své dvě dcery. Palác obklopuje zahrada v perském stylu. S císařem Šáhdžahánem je spojená také dvoupodlažní oktagonální věž Musamman Burdž.

Právě v ní byl panovník uvězněn ve stáří, když se ho jeho synové pokoušeli připravit o moc. Z věže měl krásný výhled na hrobku své milované ženy, kterou jí nechal sám vystavět. Mluvíme o slavném Tádž Mahalu. Dalšími stěžejními místy komplexu Červené pevnosti jsou známé mešity, například Motí Masdžid  neboli Perlová mešita. Své jméno získala po bílém mramoru, ze kterého bylo vystavěno do daleka zářící průčelí. Za zmínku stojí také audienční síně císařů. 

Zatímco Díván-e Chás byl sál, který sloužil k soukromým audiencím a byl přepychově zdobený stejnou technikou jako Tádž Mahal, tedy technikou „pietra dura“ provedenou inkrustací. Naproti tomu Díván-e Ám byl sálem veřejného slyšení, místem k přijímání oficiálních návštěv.

Červená pevnost v Novém Dillí

Císař Šáhdžahán se v okamžiku, kdy se Dillí stalo hlavním městem místo Ágry, rozhodl přestěhovat své sídlo, a aby nepřišel o honosný palácový komplex, nechal zbudovat podle jeho vzoru v Dillí nový. Červená pevnost v dnešním New Dillí vyrostla na základech dřívější pevnosti Salimgarh. Vnitřní uspořádání pevnosti v Dillí velmi zřetelně kopíruje pevnost v Ágře a mísí v sobě architektonické styly i jiných národů, je však geometricky přesnější a symetričtější.

Hlavním patronem její výstavby byl až Šáhdžahánův nástupce Aurangzéba. Jednotlivé paláce v pevnosti byly propojeny vodním kanálem Nahr-i-Behisht, Rajská řeka, který plnil také funkci jakéhosi osvěžovače vzduchu během horkých dní. Zajímavostí je, že v Červené pevnosti v Dillí najdeme stejné stavby jako v pevnosti v Ágře – narazíte tady na Perlovou mešitu, ale také třeba na soukromou i veřejnou audienční síň. Červená pevnost v Dillí byla na seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsána roku 2007.

Mohutné hradby obou indických „červených pevností“ v sobě ukrývají krásné architektonické památky, ze kterých na vás dýchne zašlá sláva indických císařů a jejich smysl pro krásu a dokonalost.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Lamborghini Gallardo LP560-4 vs. Ferrari 458 Italia na Moravě

Lamborghini Gallardo LP560-4 vs. Ferrari 458 Italia na Moravě

Lambo anebo Ferrárko? Kdo je lepší? Dopřejte si možnost vyzkoušet si tyhle nadupané italské ikony automobilového světa na vlastní kůži.

Pobyt v korunách stromu

Pobyt v korunách stromu

Užijte si zážitkový pobyt odpočiňte si od ruchu velkoměsta a rušných ulic. Představte si ten moment, kdy otevřete okno vašeho domečku a před vámi se rozprostře všudypřítomná zeleň, kterou doplňují již jen zvuky přírody.

Romantický pobyt v domečku knížete Alexandra

Romantický pobyt v domečku knížete Alexandra

Prožijte romantický pobyt v prostředí, které se k tomu přímo nabízí. V zámeckém areálu zámku Loučeň můžete strávit krásné dny plné odpočinku, romantiky a zaslouženého klidu. Dopřejte si bohatou snídani, romantickou večeři při svíčkách, p...

Podobné články

Tenerife, La Gomera, Lanzarote – Kanárské ostrovy

Vraťte se s námi zpět na dovolenou na Kanárské ostrovy. V Článku najdete praktické informace a inspirace na dovolenou. A závěrem Vás trochu vyděsím.

Luang Prabang a jeho historické jádro, které je součástí UNESCO

Na světě se nachází spousta zajímavých pamětihodností. Některé z nich pak patří na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Ostatně i v České republice takové památky ...

Skvostný buddhistický klášter Kijomizu

Buddhistické kláštery vypadají pro Středoevropana velice zajímavě a působí jako z jiného světa. Skvostem mezi buddhistickými kláštery je Kijomizu, který najdeme na území Jap...

Kronborg patří na seznam UNESCO

Dánsko nepatří mezi nejčastější cíle turistů, ale přesto v této zemi najdeme spoustu zajímavých pamětihodností, které stojí za pozornost. Jednou z nich je i opevněný renesan...

Zámek Gödöllő byl oblíbeným místem císařovny Sissi

Císařovna Sissi a její životní příběh je poměrně známá. Ovšem už mnohem méně se ví, že jejím oblíbeným místem byl zámek Gödöllő. Už podle názvu je zřejmé, že se jedná o ma...

Vratislav má vlastní zápis na seznamu UNESCO

Polsko má na seznamu světového dědictví UNESCO v současné době hned patnáct záznamů. Jedním z nich je i Hala století ve městě Vratislav, která je významnou památkou moderní ...

Horská dráha Semmering

Semmering je i v českých luzích a hájích poměrně známé označení. Můžete se setkat s pojmenováními jako Pražský Semmering, Krušnohorský Semmering nebo třeba Saský Semmering. ...

Kolínský dóm na seznamu UNESCO

Seznam světového kulturního dědictví je poměrně obsáhlý a najdeme na něm památky z celého světa. Německo má v současné době na seznamu 42 památek. Nechybí mezi nimi např. ka...

Rozsáhlé šlechtické sídlo v Heidelbergu

Impozantní zámek v německém Heidelbergu patří mezi největší turistické atrakce své země. Dokonce se dostal i na první místo mezi stovkou nejoblíbenějších památek v Německu, ...